Svůj poslední boj prohrála

Jedna z našich nejlepších hereček odešla navždy. Po roce boje s rakovinou jí nečekaně selhaly ledviny. I když měla celý život po maďarských předcích temperamentu na rozdávání, tentokrát už jí síly k boji nestačily.

Gabriela (†78) se narodila v Novém Mestě nad Váhom. Její maminka učitelka pocházela z dobře situované maďarsko-slovenské rodiny a tatínek Jaroslav Verian Vrána byl středoškolský profesor. Vyučoval francouzštinu a dějiny literatury a kromě toho psal lyrické básně. Pocházel z osmi dětí a jeden z jeho bratrů Alois byl katolickým farářem. Když bylo Gabriele deset let, přijeli k němu na návštěvu na zabijačku. Znenadání ale vtrhla do domu policie, zabíjačku zabavila a strýce zatkla. Komunistický režim, který tehdy v padesátých letech pořádal na faráře celostátní hon, Aloise za smyšlenou protistátní činnost odsoudil na 20 let do vězení. Na svobodu se dostal až

Zbývá vám 86% článku k dočtení. Nenechte si to ujít!
Přístup k celému článku získáte s PREMIUM předplatným.
Pokud vám stačí odemknout pouze tento článek, můžete tak učinit okamžitě zasláním jediné SMS. Zašlete SMS ve tvaru "ctu clanek" na číslo 903 33 20. Během chvilky obdržíte číselný kód, kterým článek odemknete.
Cena SMS odeslané na číslo 9033320 je 20 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Infolinka: 602 777 555, www.platmobilem.cz.
reklama
reklama