Můj kousek štěstí

Tabu, o kterém se stále moc nemluví

Stud vám nepomůže, problémy s inkontinencí řešte vždy včas.

Inkontinence není jen problémem našich babiček, týká se často mnohem mladších žen i mužů. Lze s ní ale bojovat.

Lidé se za to obvykle stydí, a proto ani nevyhledají lékaře. Ten jim přitom může se samovolným únikem moči hodně pomoci.

Potkat může kohokoli

Na vznik inkontinence má vliv hned několik faktorů, věk je pouze jedním z nich. S přibývajícími léty se snižuje pružnost svalů pánevního dna, svou roli hrají také hormonální změny v menopauze.

Pomoci může také cvičení na velkém míči.

Únik moči může způsobit také operace v oblasti malé pánve, dlouhodobé zvýšení nitrobřišního tlaku, například při kašli nebo těžké fyzické práci. Dalšími příčinami mohou být nadváha, těhotenství, kouření, změny na prostatě, infekce močových cest, onemocnění nervové soustavy, některé druhy léků a jiná onemocnění, jako je například cukrovka.

Existuje asi šest druhů inkontinence, většinou jde o stresovou nebo urgentní. Při stresové dochází k únikům moči při fyzické námaze, kýchnutí nebo smíchu.

Posilující vibrační přístroj u lékaře. Posilovat pánevní dno můžete i jeho vědomým stahováním.

Nestíháte?

Urgentní vzniká náhle, člověk často pociťuje silné nucení na močení a nestíhá doběhnout včas na toaletu. Podle druhu a stupně onemocnění se odvíjí také léčba. Důležité je nestydět se a při prvních únicích moči včas vyhledat pomoc u praktického lékaře, urologa nebo gynekologa.

Jak být v suchu

Inkontinenci se však dá do určité míry předcházet. Základem je dodržování zdravého životního stylu, udržování přiměřené tělesné hmotnosti a dodržování zásad správného vyprazdňování. Při močení nikdy zbytečně nespěchejte ani vědomě nepřerušujte proud moči.

Je také dobré omezit takzvané preventivní močení, například před odchodem z domu „pro jistotu“. Při něm močový měchýř zbytečně ztrácí svou schopnost pojmout určité množstí moči. Dobré jsou cviky na posílení pánevního dna.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden