Tajemství léčivých účinků afrikánů

Právě v těchto dnech zdobí vaše okna a září i v okrasných záhonech na většině zahrádek. Jeho charakteristická vůně odpuzuje hmyz. Co ale ví málokdo je to, že jde o výrazně léčivou bylinu a navíc i jedlou!  

Aksamitník neboli afrikán sice škůdce – mšice, molice, háďátka a spoustu další havěti – úplně nezničí, ale alespoň zredukuje jejich množství. Jeho kořeny zlepšují půdu – jsou zdrojem humusu. Je to keříčková jednoletá nenáročná rostlina, která kvete celé léto až do prvních mrazíků.

Harmonizuje tělo i mysl

Aksamitník má nasládlou chuť, obdobnou jako anýz, listy i květy se mohou přidávat do omáček, polévek, zeleninových i ovocných salátů, na různá masa, brambory nebo na ovonění cukru. Z květů si lze připravit čaj proti bolestem břicha nebo průjmům. Dříve se tento nálev doporučoval po bujarých oslavách, aby se tělo dostalo rychleji do pohody. Právě jeho tišící účinky na žaludek a nervový systém pomáhají organismu vyrovnat se s přemírou pití nebo jídla. Některé druhy mexických aksamitníků mají v silnějších koncentracích až psychedelické účinky, slouží i jako náhrada tabáku.

Pomáhá kloubům

Velmi dobře působí olej nebo koupel z této bylinky při revmatických onemocněních. Koupel se připravuje klasickým způsobem, květy nechte namočené ve studené vodě přes noc, druhý den je přiveďte k varu a po vychladnutí sceďte. Odvar vlijte do koupele a v lázni vydržte nejméně čtvrt hodiny. Olej se zase může používat jak na masáže těla, tak pro ochucení pokrmů. Na jeden díl květů přidejte tři díly rostlinného oleje a nechte tři týdny macerovat, potom sceďte a používejte podle potřeby.

Koupel z výluhu harmonizuje tělo.

Víno pro lepší zrak

Aksamitník obsahuje poměrně velké množství luteinu, který se v lékařství používá na ochranu zraku, zejména sítnice, proti škodlivým volným radikálům. Stojí za to vyzkoušet aksamitníkové víno: dvě velké hrsti květů dejte do litru vína s pravým vanilkovým luskem a dvěma malými kousky zázvoru. Vše nechte macerovat dva až tři týdny na tmavém, chladném místě.
Pak přeceďte, přidejte 0,2 l tequilly a med podle chuti. Uchovává se v chladu, pije půl deci denně.

Dezinfikuje místnost

Aromaterapie využívá silic aksamitníku např. v esenciálních olejích rozprášených ve vzduchu, ale sušené květiny můžete i prostě pálit. Mají antivirotické a antibakteriální účinky, snižují možnost nákazy v místnostech, kde jsou lidé např. s virózou. Dříve se používal odvar aksamitníku v kombinaci s olejem proti vším. Aksamitník obsahuje i karotenoidy, žlutočervená barviva, a využívá se v potravinářství. Přípravky z něj se dávají do potravy pro slepice, aby měly vejce sytější a stabilnější žloutky.

Čistící voda pro každou pleť

Z čerstvých květů se dá připravit pleťová voda pro všechny typy pleti, jež má velmi dobré čistící vlastnosti. Jednoduše se vezmou dvě vrchovaté polévkové lžíce čerstvých květů (nebo jedna polévková lžíce sušených květních lístků) a vhodí se do čtvrt litru vroucí vody, ale už se nevaří. Nechá se vystydnout, scedí se a voda se uchovává v lednici.Tato voda je i jemně a příjemně parfémovaná.

reklama
reklama