Také se stále dotýkáte tváře?

Také se stále dotýkáte tváře?

Děláme to všichni; údajně se obličeje dotkneme i dvacetkrát za hodinu – nosu, očí, úst, tváří, čela, podpíráme si rukou o bradu... Nejenže se tak lehce přenášejí viry a bakterie, ale nesvědčí to ani pleti.

Tento zlozvyk máme v sobě pevně zakořeněný, děláme to i ještě jako plod v děloze a pokračujeme s tím celý život.. Stačí malé zasvědění, slzení očí, vlasy spadající do obličeje... děláme to však i zcela nevědomky, automaticky.

Téměř polovina těchto doteků míří na ústa, nos nebo oči, a protože se mezitím dotýkáme různých povrchů, snadno si těmito vstupními branami přeneseme viry a bakterie přímo do těla. Základní preventivní opatření proti tomu je časté mytí rukou, vždy po dobu alespoň 20 vteřin.

Nesvědčí to ani kráse
Kromě zdravotního rizika si tak můžeme zanést i různé nečistoty do pleti, zvláště máte-li citlivou. Od toho už je jen krůček ke vzniku nebo zhoršení různých pupínků a akné.

Podpíráním brady či tváří si zase zbytečně vytahujeme pokožku obličeje, což velkou měrou přispívá k tvorbě vrásek. Nejhorší je asi mnutí očí, protože kolem nich je kůže velmi tenká, a tudíž k tvorbě vrásek nejnáchylnější. Není to tedy nic, co bychom si přáli.

Dá se s tím vůbec něco dělat?
Můžeme si třeba stokrát říkat, ať s tím přestaneme, a přesto to děláme dál. Dotek tváře je totiž příjemný, a když se dotýkáme určitých částí obličeje, na kterých jsou skryté tlakové body, tak ty následně aktivují parasympatický nervový systém a ten nás vnitřně uklidňuje. Úplně se přestat dotýkat se obličeje je téměř nemožné, ale můžete to výrazně omezit.

Zkuste si vytvořit nové návyky. Místo gestikulace při hovoru, jako je mávání rukama před obličejem, si ruce položte do klína. Když se dostaví nutkání ruce zvednout a dotknout se tváře, lépe si to uvědomíte. Zaměstnávejte své ruce co nejvíc to půjde.

Při sledování televize třeba skládejte prádlo, tříďte si poštu nebo jen v ruce něco držte – třeba kapesník. Také nový prsten, náramek nebo třeba jen gumička kolem zápěstí vám může sloužit jako připomínka toho, abyste se obličeje nedotýkali.

Dobré rady:
Používejte mýdlo s výraznou vůni, která vás upozorní, když se budou ruce blížit k obličeji.
Pokud je váš zvyk dotýkat se tváře příliš silně zakořeněný, zkuste doma nosit rukavice.

reklama
reklama

Komentáře