Fascinuje vás africké safari a myslíte, že nejlepší je v Keňi? Tak to je omyl. Nejznámější parky jako Ngorongoro, Serengeti či Gombe leží o zemi jižněji, v Tanzánii. Ta je navíc bezpečná a místní kmeny, třeba známí Masajové, si žijí dobře a v nouzi vám i pomohou. Tak se pojďte zasnít…
Název hlavního města Dar es Salaam znamená Dům míru a pobyt je náročný kvůli horkému a vlhkému vzduchu. Ale město má pěkné dlouhé pláže, kde se dobře „piknikuje“ a také barvité čtvrti Kariakoo s tržišti. Tam se dají koupit neuvěřitelné věci, masajské léky, korálkové ozdoby a typicky křiklavý africký textil, čtvrť Mwenge je zase proslulá krásnými dřevořezbami. Chcete-li lézt na Kilimandžáro (5895 m n. m.), vyplatí se jet hned, leží od města asi 350 km na sever. Chce to ale auto a průvodce – a nespěchat. Cestu na sopečný vrchol Afriky s bílou sněhovou čepičkou sice zvládne i nehorolezec, ale nutná je aklimatizace. Při rychlém výstupu riskujete nevolnost a neužijete si „panoramata“.
Jedeme na safari!
Ovšem to hlavní, kvůli čemu do Tanzanie turisté proudí, je příroda a zvířena. Nejznámějším parkem je Serengeti na severu u Viktoriina jezera, ale Tanzánie jich má celkem 16 a všechny stojí za to! Serengeti má výhodu, že sem lze i letět a vše je tu zařízeno, v sousedním parku kráteru Ngorongoro uvidíte migraci statisíc pakoňů, zeber i gazel plus velké šelmy, které je loví. V srdci Tanzanie pak leží parky Ruaha, Rungwa, Muhesi a Usungwu, kde je největší populace lvů a díky výšce nad 1000 m n. m. je tu i zdravé klima. Hodně tu migrují i sloni, kterých je kolem třiceti tisíc. Pohled na prastaré stromy baobaby je úžasný! A to jsme uvedli jen zlomek krásných míst této země.
Na ostrovní ráj
Z Dar es Salaamu se můžete moderním trajektem nebo letadlem přesunout i na blízké ostrovy Zanzibaru, Unguju a Pembu. Hlavní město Zanzibaru, zvané kdysi Kamenné (Stone Town) na Unguji je jako vystřižené z dobrodružného filmu. Úžasné domy postavené z tmavého korálového kamene vás přesunou o třista let zpátky. Krásné a liduprázdné písčité pláže jsou jen jednou z atrakcí. Stará pevnost Ngome Kongwe, postavená v 17. století Portugalci, které pak vyhnali ománští sultáni, je ponurým místem, rozsvěcovaným však koncerty a divadlem. Na Pembě zjistíte, že jsou tu ještě hustší pralesy než na Zanzibaru. Zdejší krajinu prostupuje silná vůně hřebíčku, zdejšího vývozního artiklu.
Exotické safari v Tanzánii
Nejprve: vydat se jen tak pěšky do buše není dobrý nápad, přestože Lev pustinný či levhart skvrnitý rozhodně nepatří mezi největší zabijáky. Gepard štíhlý, nejrychlejší savec, před dospělým člověkem dokonce uteče. Mnohem víc obětí má ročně na kontě buvol africký, snad proto, že ho mnoho lidí včetně domorodců, podceňuje. Hroch obojživelný je dokonce považován za největšího zabijáka Afriky, takže na to myslete, pokud vám nabídnou výlet na kánojích. Krokodýl nilský je proti němu amatér, s trochou štěstí a agresivity lze z jeho čelistí uniknout. Slon africký vás může udupat, pokud se u něho dostaví pocit ohrožení, jinak není agresivní. Nosorožec dvourohý, když podlehne rozčilení, je jako rychlý tank, může s vámi převrátit auto. Zcela neškodné, přesto malebné jsou žirafa masajská, zebra stepní a gazela Thomsonova, ty vás mohou leda kopnout, ale proč by to dělaly? Naproti tomu „lidský“ šimpanz učenlivý dokáže vážně zranit, nehledě na to, že metá předměty. Naproti tomu gorila horská i nížinná je kliďas, ale opět – pokud ji nevyděsíte.