Tereza a Petr. Silný, ale krátký vztah

Ačkoli byli jejími rodiči známí herci, jejich manželstvím žádná dramata ani skandály neotřásaly. Tereza Kostková si z domova odnesla ponaučení, že rodinný život je něco krásného, idylického, a je třeba ho udržovat a rozvíjet.

Že se jednou, narozdíl od rodičů, rozvede, ji v mládí ani ve snu nenapadlo. Prošla výchovou sice staromódní, ale i přesto svým způsobem svobodomyslnou. Milovala divadlo, literaturu a francouzštinu. Jako dívka věnovala pozornost studiu a divadlu.

Pro muže byla neodolatelná, ale všímala si jich dlouhou dobu jen v knihách. Zatímco se její spolužačky a kamarádky scházely s chlapci, Tereza své první lásky objevovala víc ve francouzských románech než v reálném světě.

Rodiče ji totiž v tomto směru drželi zkrátka. Maminka jí rozmlouvala návštěvy diskoték či barů. A tak se Tereza poprvé líbala s chlapcem, až když jí bylo osmnáct. Ráda a s úsměvem vzpomíná na to, že první milostné prožitky v podobě letmých polibků či doteků na vlastní kůži okusila až v plnoletosti.

Díky přísné rodičovské výchově věřila tomu, že na lásku má času dost. A že jednou přijde ten pravý. Což se svým způsobem i stalo. Režiséra Petra Kracika (58) znala odedávna, poprvé se viděli, když byla malá.

Už tehdy ji zaujal, ale nikdy ji samozřejmě nenapadlo, že budou spolu žít. Přesto se stal jejím osudovým mužem, životní láskou. Potkávala jej v Divadle pod Palmovkou, kde působil jako ředitel a umělecký šéf, a jednoho dne jí příšlo na mysl, že ji zajímá daleko víc než dřív.

4233-petr-kostka-carmen-mayerova

Samozřejmě to sama sobě nějakou dobu rozmlouvala. Jako dívenka z dobré, ba až vzorné rodiny trošku tušila, jaká dramata mohou následovat. Kracikovi se líbily ženy, o tom by mohlo vyprávět celé divadlo od vrátného přes inspicienta až po kostymérky.

I Tereze se to pochopitelně doneslo. Ale řekla si to, co si říkaly celé generace žen před ní: že ho třeba napraví a bude pro něho tou jedinou. Tou poslední. Nebylo to ovšem pravděpodobné. V tu dobu byl Petr Kracik otcem pěti potomků, z čehož dva vychovával s tehdejší partnerkou, herečkou Veronikou Gajerovou (54).

Skutečnost, že je režisér zadaný, vnímali jako velký zápor také rodiče Terezy Kostkové. Chápali, že to nevěstí nic dobrého. Sama tehdejší Kracikova partnerka Veronika Gajerová připustila, že období, kdy otec jejích dvou dětí potají chodil za Terezou Kostkovou, vnímá jako zlé a mrazivé.

Kracik nechtěl přiznat, že se něco děje. Lhal a mlžil, několikrát odešel a zase se vrátil, zatímco nešťastná Gajerová prožívala peklo. Vše nasvědčovalo tomu, že ji životní partner opustí. Zhrzená Gajerová tehdy Tereze předpověděla, že nevěrný umělec časem uteče i jí.

Doslova vzkázala: "Opustí i tebe. Vzpomeneš si na mě." Z toho mrazilo. Navíc se říká, že štěstí nelze budovat na troskách, na neštěstí někoho jiného. Ale znáte to: krásná Tereza Kostková byla tehdy mladá a k smrti zamilovaná.

Tereza Kostkova

Myslela si, že má na svého vyvoleného dostatečný vliv, že ho přiměje k tomu, aby už na žádnou jinou ani nepomyslel. Přitom s Gajerovou žil Kracik úctyhodných sedmnáct let. Ukázalo se, že když s ním čekala druhé dítě, chystalo se dokonce i oficiální zpečetění jejich vztahu.

Chodili s Petrem do kostela sv. Antonína na přípravu. Jaká ironie, že právě v tomto kostele se uznávaný divadelník v prosinci 2006 skutečně oženil. Ale s jinou. Vzal si tu za manželku o osmnáct let mladší herečku Terezu Kostkovou.

Svatba, jejíž termín byl dlouho utajován, se konala právě zde, v kostele na pražském Strossmayerově náměstí. Nevěsta zářila štěstím, v očích měla slzy dojetí. K oltáři ji vedl tatínek, i ten se snažil tvářit, jako že je vše v pořádku, a snad tomu i věřil.

Nic jiného mu ani nezbývalo. U Kracika se jednalo již o třetí svatbu, v kostele se mohl ženit jen proto, že předchozí svazky byly občanské. Třicetiletá nevěsta si oblékla šaty barvy šampaňského, s jemnou krajkou a decentní vlečkou.

Svatebních hostů bylo pozváno asi třicet, jen samí blízcí příbuzní anebo nejlepší kamarádi. Ženicha vedla k oltáři jeho sestra. Snoubenci si nevyměnili prstýnky, shodli se na tom, že peníze raději věnují na dobročinné účely, tedy přímo kostelu.

Svatební hostina se konala v restauraci U Koně v Klokočné. Ukázalo se, že Kracik požádal Kostkovou o ruku po čtyřletém vztahu, když zjistil, že s ním čeká dítě. Manželé se rozhodli, že se holčička bude jmenovat Anna.

O jménu pro chlapečka diskutovali déle. A narodil se nakonec skutečně chlapeček, dostal jméno Antonín (9) po Terezině španělské babičce, ta se jmenovala Antonie. Říkalo se, že Tereza rodila v přímém přenosu, ale tak to nebylo.

Ales Hama, Tereza Kostkova, muzikal, Adela jeste nevecerela, Divadlo Broadway

Ta verze vznikla pochopitelně z důvodů reklamy. Filmový štáb se ve skutečnosti přiřítil několik hodin před Antonínovým narozením a Tereza porod v rychlosti sehrála. Tomu se říká profesionalita. Začala rodit brzy poté, co filmaři "sbalili fidlátka" a odjeli.

Na období, kdy byl Antonín ještě malý, vzpomíná jako na malý vztahový ráj. Tehdy byli s manželem skutečně šťastní. Že desetileté výročí sňatku už neoslaví, to by zamilovanou mladou paní a maminku malého Toníčka nenapadlo ani ve snu.

Vše nasvědčovalo tomu, že Kostková s Kracikem se jeden pro druhého narodili, jen trvalo trochu déle, než na sebe v Divadle pod Palmovkou konečně narazili. A že se pochmurné proroctví Kracíkovy expartnerky Veroniky Gajerové nikdy nenaplní.

.. Vypadalo to, že Terezin po dlouholetém hledání, během něhož s lehkostí "ulovil" i takové krasavice jako je Kateřina Macháčková (67) či Vilma Cibulková (53), zřejmě ne náhodou obě svého času v angažmá Divadla pod Palmovkou, konečně našel tu pravou.

A možná si to nějakou dobu myslel i on sám. Šťastně připouštěl, že mu manželství prospívá. Změnil životní styl, omládl, začal sportovat a více dbát na fyzickou kondici. A vesele dodával, že i muži mají svá tajemství, jak omládnout.

Škoda že tím nejspíš myslel radovánky s milenkami. Kromě toho, že se vrátil k nevěrám, manželství zřejmě neprospělo ani to, že byl odvolán z funkce ředitele divadla. Těžce to nesl. Zatímco kariéra jeho ženy rozkvétala jako červnová zahrada, on sám, přitom muž a živitel, býval najednou podezřele často doma, odstavený od toho, co měl nejraději.

Vztah nezachránil ani fakt, že spolu ti dva měli syna, ani svaté přesvědčení slušně vychované Terezy Kostkové, že stojí za to jít dál a všechny nesnáze překlenout. .

reklama
reklama

Komentáře