Tinitus – hlava plná zvuků

Tinitus – hlava plná zvuků

Pokud slyšíte pískání, šumění, hučení, šelest, šum, křupání, chroustání či jakýkoliv nepříjemný zvuk v uších, pravděpodobně je to tinitus.

Co je to tinitus?
Tinitus je popisován jako zvonění, šumění, bzučení, klikání nebo syčení a mnoho dalších zvuků v uších bez skutečného sluchového podnětu, které slyší v hlavě pouze sám postižený. Typ a intenzita šumu se u každého liší. Může být vysoký, hluboký, nízký, nebo se může různě měnit. Ať už je zvuk mírný nebo silný, příležitostný nebo stálý, tinitus je poměrně obtěžující, může bránit člověku v soustředění a slyšení. Může se objevit v jakémkoli věku, více však postihuje starší lidi a ty, kdo pracují v hlučném prostředí.

Možné příčiny
Důvodů vzniku tinitu je více. Může vzniknout po dlouhodobému vystavení sluchu hlasité hudbě, hluku stavebních strojů a nářadí nebo i jednorázově, pokud se ocitnete v blízkosti silného výstřelu či výbuchu. Někdy ale také vzniká jako vedlejší účinek užívání některých léků, po zranění uší, krku nebo hlavy, po některých operacích, při neurologických obtížích či degeneraci ušních kůstek nebo prostě jako součást stárnutí.

Může to být i varování
U některých pacientů se ale přes veškerou snahu objektivní příčinu zjistit nepodaří. Tinitus totiž nemusí být nemoc, ale jakési varování organismu. Naše tělo je vybavené řadou obranných mechanismů, kterými se nás snaží chránit před námi samými, a jedním z nich může být i tinitus. Trpí jím tak například i lidé, kteří pracují dlouhodobě na počítači, v obrovských kancelářích typu open space, telefonistky, manažeři a v řadě dalších náročných profesí. Jejich mozek je nucen zpracovávat obrovský tlak informací i akustických podnětů a jsou v neustálém stresu. Postupem času se jejich nervové okruhy přetíží, organismus se začne bránit a spustí alarm v podobě tinitu. Někdy je tinitus následkem vniknutí cizího tělesa do vnějšího zvukovodu nebo mazová zátka, pak postačí k jeho léčbě jejich odstranění.

Lze ho úspěšně léčit?
Zvuky v uchu se bohužel jen tak „vypnout“ nedají. Pokud trpíte tinitem kvůli přetížení organismu, zkuste zvolnit tempo, vyhýbat se stresu a odvést svou pozornost k pohybu, koníčkům, práci v dílně nebo na zahradě. V ostatních případech je třeba vyšetření nejen na ušním, nosním a krčním oddělení, tedy ORL, ale i neurologem, internistou, často také stomatologem, psychologem či psychiatrem. Léčba tinitu je běh na dlouhou trať. Bývají k ní využívány různé metody od infusní terapie pro zlepšení prokrvení v oblasti středního ucha přes kyslíkovou komoru, fyzioterapii – to v případě, že je tinitus způsoben špatným stavem či blokádami krční páteře –, metody mobilizace žeber až po techniky na zlepšení či uvolnění rozsahu čelistního kloubu, kde vzniká zvýšené svalové napětí způsobené častým zatínáním zubů při přetížení životním rytmem, které ani nemusíte vnímat.

Dobré rady:
Nezapomínejte ani na dostatečný odpočinek.
Zkuste pít uklidňující bylinné čaje.

reklama
reklama