To kouzlo hladkých nohou...

Křečové žíly se častěji týkají žen, i těch mladých, ale ani mužům se nevyhýbají.

Oteklé nohy, metličky a modré provázky nechceme na svých nohou vidět. Pokud máte problém obout oblíbené boty, je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Jediným způsobem, jak zabránit dalšímu zhoršování projevů křečových žil, je včasná prevence hned při prvních příznacích.

Proč domácí recepty nefungují

Možná máte zaručený rodinný recept proti křečovým žilám. Často se užívaly různé čaje, tinktury z rajčat a octa, zábaly z jílů a další recepty předávané z generace na generaci.

Je možné, že kdysi před dávnými lety to stačilo – lidé se podstatně více hýbali, netrpěli tolik nadváhou a také neproseděli celou pracovní dobu na jednom místě. Bohužel v dnešní době je podobný způsob řešení nedostačující.

Svým nohám různými obklady a čaji jistě neuškodíte, ale jejich efekt na zpevnění žilní stěny je minimální.Co tedy dnes můžete pro své nohy udělat?

Pohyb působí jako prevence. Nezapomeňte si před ním i po něm pořádně protáhnout svaly.

Není pohyb jako pohyb

Pohyb je skvělou prevencí vzniku křečových žil, protože zrychlí proudění krve v žilách. Jenže ne každý pohyb je vhodný.

Pravidelná chůze nebo běh působí blahodárně na řadu kardiovaskulárních chorob, křečové žíly nevyjímaje, naopak cvičení s těžkým závažím už tolik vhodné není. Při zvedání zátěže se totiž zvyšuje, hlavně ve spodních částech těla, nitrožilní tlak a krev pak nemůže plynule proudit.

Pokud si život bez posilování nedokážete představit, dávejte přednost posilování vleže a střídejte ho s jógou, pilates nebo strečinkem na podložce. Vhodné nejsou ani aktivity s velkými otřesy a skoky, aerobik a nedoporučuje se ani sjezdové lyžování.

Strava pro žíly

Pro správné proudění krve je důležitý také dostatečný pitný režim, nejlepší službu udělají lehké čaje a voda s citronem. Šťáva citrusů obsahuje bioflavonoidy, které přispívají k pevnosti žilní stěn.

Léky sice nenahradí, ale konzumací citrusů chybu neuděláte. Ve vašem jídelníčku by dále neměly chybět potraviny bohaté na vlákninu, vitaminy C a E a minerály, jako je draslík pomáhající proti nadměrnému zadržování vody.

Citrusová šťáva pevnosti žil prospívá.

Horko za to nemůže

Horko sice nemoc nevyvolá, ale zhorší. Teplo totiž roztahuje žíly, proto dochází k otokům nohou častěji v létě.

Nohy se zdravými žilami stačí dát na chvíli nahoru, osvěžit chladnou vodou a je po problému. Pro žíly s oslabenou stěnou to ale nestačí, bez ohledu na okolní teplotu se kvůli nedostatečné funkci žilních chlopní hromadí krev dole v nohách, a žíly se tím roztahují.

Řešte je včas!

Otoky, metličky a křečové žíly jsou projevem chronického žilního onemocnění. Pokud je tedy u sebe objevíte, na nic nečekejte a navštivte svého praktického lékaře.

Ten váš stav zhodnotí a v případě potřeby vám rovnou může předepsat léky na posílení žilní stěny, případně kompresní punčochy. Pokud budete příznaky žilního onemocnění přehlížet, bude se jejich stav dříve či později jen dál zhoršovat.

Bohužel toto onemocnění není trvale vyléčitelné, ale při včas zahájené léčbě se dá výrazně zpomalit, a vy tak budete moci prožít léta bez vážnějších problémů.

Dobré rady

• Vhodné potraviny jsou cibule, česnek, grep, rajčata, černý rybíz nebo například červená řepa.

• Pomáhá také masáž nohou.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden