Můj čas na kafíčko

Touha po snadném zbohatnutí stála manžela svobodu!

Odmítal mi vysvětlit, kde se najednou všechny ty peníze berou.

Mít dobré kamarády je užitečné, narazit na ty špatné vede k problémům.

Přes dvacet let jsem žila v bezproblémovém manželství. Vdávala jsem se až v sedmadvaceti, ale Igor mi vynahradil všechna předchozí citová zklamání. Také on měl za sebou několik vztahů, dokonce i jedno krátké bezdětné manželství.

Já jsem u něho našla citovou i materiální jistotu a mohla jsem se spolehnout na to, že mě Igor podrží v jakýchkoliv životních komplikacích. To by ovšem nesměl jednu takovou po letech sám způsobit.

Najednou chodil do hospody

Poté, co naše jediná dcera odjela studovat do zahraničí, měli jsme s Igorem spoustu času pro sebe. Dokázali jsme ho využívat. Já jsem byla se dvěma kamarádkami členkou turistického oddílu, Igor zase chodil často na fotbal.

Společně jsme pak pravidelně navštěvovali plavecký bazén. Manžel nebyl nikdy typem, který by vyhledával hospodu, takže mě překvapilo, když se tam postupně začal objevovat více, než mi bylo milé.

Když jsem se o tom zmínila, obhajoval se Igor tím, že má zkrátka nové kamarády. Dodal, že se náš život brzy změní k lepšímu, nic bližšího však nechtěl vysvětlovat. Ke změně pak skutečně došlo, k lepšímu ovšem nebyla.

Nechtěl mi nic říct

Času, který trávil manžel doma, bylo stále méně. Jednou jsme se kvůli tomu i pohádali. Aby si mě usmířil, koupil pro nás oba Igor prodloužený víkend v Paříži. Stálo to hodně peněz a já se zajímala, kde na to vzal. Nechtěla jsem, aby sahal do našich úspor, on mě ale ujistil, že na ně vůbec nesáhl.

Podezřelé mi pak začalo být, když začal manžel kupovat stále více nových věcí do domácnosti, i takových, které jsme ještě nepotřebovali vyměnit. Zmocnily se mě obavy, jestli se Igor nezapletl do něčeho špatného.

Nechtěl mi vysvětlit, kde ty finance bere, jen naznačil, že je zapojen do nějakého finančního podnikání. To právě začalo vynášet a on toho chce využít. Řekla jsem mu, že bych si raději přála, abychom trávili více času společně.

Sliboval, že až vydělá ještě více peněz, tak už si budeme jen užívat. Na zimní dovolenou v exotické zemi jsem s ním nejprve jet nechtěla, ale přesvědčil mě. Užila jsem si ji, aniž bych tušila, že dva dny po návratu se všechno dramaticky změní.

Odpustit nebylo snadné

Měla jsem už delší čas skryté obavy, že se něco takového stane, takže mě návštěva policejních vyšetřovatelů až tak nepřekvapila. Až nyní jsem plně pochopila rozsah celého problému. Ti špatní kamarádi, kterých se Igor chytil a za nimiž chodil do hospody, ho zatáhli do rozsáhlé sítě finančních podvodů.

Jejich dopadení bylo jen otázkou času. Lidem, které podvedli, vznikla docela velká škoda. Igor sice neputoval do vazby jako hlavní organizátor podvodů, ale náš život tím byl už stejně navždy poznamenaný. Vyšetřování trvalo delší dobu a výsledkem bylo, že manžel šel na tři roky do vězení.

Já jsem se za to styděla před lidmi i před dcerou. Vyčítala jsem si, že jsem nezasáhla dřív a na té jeho špatné cestě ho neměla sílu zarazit. Asi by to ale bývalo stejně nešlo.

Rozvádět jsem se nehodlala a na manžela jsem počkala – pustili ho ve dvou třetinách trestu. Dlouho jsme na tom pak byli finančně špatně, protože Igor musel splácet část vzniklé škody. Sice jsem mu odpustila, na náš vztah to ale stejně vrhlo věčný stín.

Martina N. (60), Chomutov

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden