Trápí vás chrápání?

Téměř třetina z nás špatně spí. Přitom chrápe už celá čtvrtina  třicátnic a  s narůstajícím věkem se přidávají další. Co s tím můžete dělat?  

Je nutné si uvědomit, že kvalitní spánek je velmi důležitý jak pro naše zdraví, tak pro zdraví našeho partnera, který se vedle nás také nevyspí. Chrápání u ženy je navíc neestetické. Po romantické noci něžností a vášně může vaše chrápání partnera vyděsit a odradit. Jaké jsou příčiny a i možnostech nápravy těchto ohavných nočních zvuků?

Chrápání čili ronchopatie

Základním problémem je poloha při spaní. Pokud ležíme na zádech, měkké uvolněné tkáně hrtanu rozvlní procházející vzduch jako vlaječku ve větru a my kvůli tomu vyluzujeme nelibé chrochtavé zvuky. V poloze na boku či na břiše k tomu dochází jen vzácně.

Pití alkoholu možná před spaním uspí...

Co také může přispět k chrápání?    

Zdravotní problémy, které se dají odstranit pomocí léčby: polypy, zvětšené mandle, deformovaná nosní přepážka, geneticky špatně vyvinutá dutina nosní, chronická rýma, špatné životní návyky, které lze odstranit silou vůle: kouření, které dráždí sliznice, pití velkého množství alkoholu před spaním, který uvolňuje svalstvo sliznice, nadváha – tukové bochánky zužují dýchací cesty

Lékař může pomoci

I když si to neuvědomujete, chrápání obtěžuje i vás.Po prochrápané noci se budete cítit nevyspalá, rozladěná a neodpočatá, protože váš organismus vydá díky hlasitým zvukům spoustu energie. Lékař ORL (ušní, nosní, krční) může zjistit, zda má chrápání původ v konkrétním problému. Může to být chronická rýma, což lze řešit laserovým zákrokem. Pokud je způsobeno příliš volnými tkáněmi horního patra, ideální je operace nebo aparát Silensor, který se nasazuje na chrup, ztajistí dolní čelist a zprůchodňuje hrtan.

Chce to se unavit četbou a jít spát!

Než jdete spát

Podle odborníků si většina chrápajících za svůj problém může sama. Kouření a větší množství alkoholu, velká nadváha – jsou silní spojenci chrápání. Důležité je tedy rozumně upravit životní styl. Zhubnout, přestat kouřit a alkohol pít v rozumné míře a hlavně ne před spaním. Vede totiž k dalšímu ochabnutí tkání v hrdle a jistému chrápání. Pro klidnou noc je prospěšné zavést si tzv. předspánkový rituál: Po lehké večeři se chvíli projít, uklidnit se knihou a před spaním místo několika panáků vypít sklenici teplého mléka.

S apnoe jde o život

Chrápání se často pojí s krátkodobými zástavami dechu zvanými aponoe. Mohou trvat 20 vteřin, ale až tři minuty! Pak se obvykle probudíme, což nás zachrání, protože začneme znovu dýchat.
To se opakuje mnohokrát celou noc. Mozek pak trpí nedostatkem kyslíku a kromě ranní únavy nám následkem apnoe hrozí vysoký tlak či srdeční potíže. Apnoe lze léčit přístroji, které mají některé nemocnice ve spánkových laboratořích.

Vyzkoušejte bylinky

U méně závažných typů chrápání, které zatím nekomplikují výpadky dýchání, můžete vyzkoušet některé přírodní přípravky, které koupíte v lékárnách (Adenol – kapky proti chrápání stojí asi 130 Kč, nosní sprej Ronfnyl za 220 Kč). Pokud vám bude tento problém i nadále znepříjemňovat život, neváhejte navštívit lékaře.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama