Trápí vás kašel?

Zkuste domácí léčbu!

Čekárny lékařů se v těchto dnech plní. Také vás zmáhá jarní únava a kašel? Počasí je jako na houpačce, chvíli prší, pak se zase nečekaně objeví sluníčko. A to je právě období, kdy nás nejčastěji „ofoukne“. Poradíme vám, co s tím! 

Kašel patří k nejčastějším neduhům těchto dnů. Obtěžuje a často nás i vysiluje. Pokud jeho léčbu podceníme, může se zánět dostat až do hrtanu a dál do průdušek a průdušnic, kde pak hrozí dalšími komplikacemi. Místo věčného polykání medikamentů hledáme i my po vzoru našich prapředků stále častěji pomoc v přírodě.

10 osvědčených „babských receptů:

Šťáva z černé ředkve a medu

Ředkev nakrájíme na kolečka, která pokapeme medem a zase je seskládáme dohromady. Připevníme je k sobě gumičkou. Ředkev s medem pustí sladkou šťávu, kterou v případě obtíží užíváme po jedné lžičce 3x denně po jídle.

Ředkvičkový sirup

Ředkvičky vydlabeme a naplníme medem, poskládáme je do misky na tři hodiny, pak je přetočíme seříznutou částí dolů a po dalších 3 hodinách slijeme vylouhovanou šťávu. Užívá se po lžičkách po jídle.

Cibule s majoránkou nebo kvasnice

Údajně stačí vypít 2x denně šálek cibulovo – majoránkového výluhu. Pomáhá prý také každé ráno vypít droždí rozmíchané ve vlažné vodě.Mrkvový sirup Do většího kastrůlku dáme ½ l čerstvé mrkvové šťávy a 4 lžíce medu. Za občasného míchání necháme zredukovat do husté sirupové konzistence. Pozor, nevaříme! Během obtíží podáváme 1 lžičku 5x denně.

Mléko, med a Vincentka

Svaříme 0,3 l mléka, vedle do hrnku nalijeme 0,2 l Vincentky, kterou ohřejeme, ale pozor, ne víc než na 70 °C. V ní rozpustíme kávovou lžičku medu a vše dolijeme mlékem teplým tak, aby i jeho teplota nepřekročila 70 °C. Pijeme teplé!Medové mléko Hrnek teplého mléka smícháme s 1 žloutkem, lžičkou másla a lžící medu. Pijeme teplé.

Ořechový výluh

Vyloupeme 12 vlašských ořechů a jejich skořápky namočíme do ½ l vody. Necháme louhovat 4 hodiny, potom je ½ hodiny vaříme a dolíváme, aby plavaly stále v ½ l vody. Scedíme a nálev pijeme slazený medem, 3x denně jeden šálek. Po dvou dnech už začneme odkašlávat.

Octový zábal

Vlněné ponožky namočíme do studeného nálevu (6 lžic octa na ½ l vody). Vyždímáme a navlečeme si je. Přes ně si natáhneme suché ponožky. Asi po 20 minutách zábal vyměníme.

Mléko s medem

Při kašli pomůže med s teplým mlékem (40 °C) nebo med s citronovou šťávou (šťáva z 1 citronu na 100 g medu), případně jeden šálek komonicového výluhu s 1 polévkovou lžíci medu.

Máslový čaj

Uvaříme 250 ml černého čaje, přidáme polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promícháme a ihned vypijeme. Kašel ustoupí a přestane bolet v krku. Samozřejmě že domácí samoléčba nemusí vždy být účinná. Potom raději zajdeme do lékárny, ale v případě, že kašel ani poté neustupuje, vyhledáme lékaře.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden