Trápí vás popraskané rty?

První pomoc při popraskaných a suchých rtech je kvalitní med. Má protizánětlivé, antibakteriální a regenerující účinky.

Důležité je ale mít opravdu kvalitní med, nejlépe od včelaře. Průmyslově zpracované medy obsahují jen minimum jeho prospěšných látek. Med naneste na rty a nechte 10 minut působit. Ošetření opakujte několikrát za den. Počasí a hlavně mrazy v tomto období vedou k jejich vysoušení, praskání a šupinkování. Pokud ale trpíte popraskanými rty celoročně, problém bude jinde.

Za vším hledejte stravu

Příčina podrážděných rtů bude souviset se stravovacími návyky. Mohou být ukazatelem toho, že vašemu tělu chybí vitaminy B, zinek a železo. Je třeba zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny, jako jsou špenát, brokolice, kapusta, brambory, avokádo, banány, zařadit do jídelníčku fazole, čočku, ořechy a madle, houby, sóju, celozrnné obilniny, vejce, ryby, vnitřnosti a pivovarské kvasnice. Kromě toho, že praskliny na rtech bolí a nevypadají hezky, mohou se stát vstupní bránou pro bakteriální infekce. Pokud jsou problémy s popraskanými rty a koutky úst vleklé a úporné, může jít o signál zánětu v těle nebo cukrovky, spodní ret je podle tradiční čínské medicíny ukazatelem stavu tenkého střeva.

Jak je nejlépe chránit?

Oschlé, podrážděné rty vás svádějí k jejich olizování, což vám přinese krátkodobou úlevu, která vydrží jen pár vteřin, a vzápětí se rty ještě více vysuší a bolí. Kromě balzámu na rty, v zimě volte mastnější, vám pomůže panthenol, který urychluje buněčnou obnovu a proces hojení, protizánětlivě působí bisabol, který zklidňuje citlivou pokožku.

.

reklama
reklama

Komentáře