Můj kousek štěstí

Trápí vás úzkosti? Zkuste vyměnit prášky za bylinky

Trápí vás úzkosti? Zkuste vyměnit prášky za bylinky

V těžkém psychickém rozpoložení se v dnešní době ocitá mnoho lidí. Strach, obavy a zlé předtuchy trápí zvláště seniory.

Starší lidé jsou stresem více ohrožení. Navíc mohou mít horší přístup k informacím, službám i zboží, s úzkostí se často nemají komu svěřit a nevědí, jak svoji situaci řešit. Někteří pak hledají úlevu v prášcích na uklidnění nebo na spaní. Jenže takové řešení může nakonec napáchat více škody než užitku. Účinek léků může sice být rychlý a silný, ale po jeho vyprchání se ocitnou zase na začátku, a tak sahají po další tabletce, což může postupně vést až k závislosti.

Přírodní pomocníci
Mnohem vhodnější alternativu nabízí příroda. Odedávna využívaným prostředkem pro zklidnění je například kozlík lékařský, který kromě toho také zlepšuje spánek. Podobné účinky má chmel otáčivý nebo meduňka. Proti mučivé úzkosti působí mučenka, mateřídouška či levandule navodí dobrou náladu. Jako antidepresivum funguje třezalka tečkovaná, s tou ale opatrně, protože může u citlivých jedinců vyvolat alergie a zvyšuje citlivost na slunce. Jedním z nejlepších bylinných prostředků je výtažek z pupenů lípy, který zklidňuje organismus a tlumí bolesti nervového původu. Překonávat stres pomáhá i výtažek z pupenů šišáku bajkalského.

Dýchejte zhluboka
Úzkostné stavy mohou někdy mít i fyzické projevy. Pokud pocítíte svírání v hrdle, zvýšenou dušnost nebo bušení srdce, nemyslete hned na nejhorší, tyto projevy totiž může vyvolat i úzkost. V tom případě si můžete pomoci jednoduchým dechovým cvičením. Zkuste se soustředit jen na hluboké nádechy nosem a dlouhé, pomalé výdechy ústy. Po pár minutách pocítíte úlevu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden