Trápí vás, že nemůžete spát?

Bojíte se jít spát, protože víte, že se budete dlouho převalovat, než usnete? Často se budíte a pak už nemůžete zaspat? Zapomeňte na léky a poohlédněte se po bylinkách, po kterých zaručeně usnete.

Jejich hlavní výhodou je to, že většina z nich nemá žádné vedlejší účinky, ani nepůsobí malátnost. Zklidní srdce i tělo, a díky tomu rychleji usínáte a míň se budíte. Z bylinek si lze připravit odvar nebo koupel či je užívat ve formě tobolek. Pozor si ale musíte dávat na správné dávkování. Vždy je lepší poradit se s lékařem, jinak hrozí, že vás při požití většího množství začne bolet hlava nebo vás přepadne nevolnost. Bylinné čaje byste měli pít půl hodiny až hodinu před spaním a koupele si dopřát těsně, nebo půl hodiny předtím, než půjdete spát. Účinkují okamžitě.

Meduňka uvolní mysl

Ať už jako čaj, nebo koupel, meduňka lékařská zabere téměř vždy! Její příjemná, ale nevtíravá vůně dokáže potlačit úzkost a uvolnit mysl. Bylinka obsahuje silici, která vás zbaví stresu. I nať má zklidňující účinky a dokáže ve vás vyvolat příjemnou ospalost, navrátí vám duševní rovnováhu a pohodu. V čaji v kombinaci s levandulí a mateřídouškou vás stoprocentně uspí.

Po kozlíku dřív usnete

V lidovém léčitelství se používá po staletí. Kozlík lékařský obsahuje kyselinu valerenovou, která přímo zasahuje do metabolismu kyseliny aminomáselné a díky tomu dokáže účinně navodit spánek a ke všemu zkracuje dobu usínání. Kozlíku se také říká valeriána a právě z něj se vyrábí známé valeriánské kapky, které mají uklidňující a uvolňující účinky, zmírňují svalové napětí a zklidňují nervový systém.
Bylinka se užívá i při migréně nebo přepracování.

Chmel zmírní podrážděnost

Chmel není jen léčivá rostlina, z které se vyrábí pivo. Díky tomu, že obsahuje silice, vitaminy skupiny B a vysoké procento hořčin, dokáže tělo zklidnit a zbaví vás podráždění a nervozity. V lékárnách a obchodech se zdravou výživou ho koupíte v tabletách. Často se kombinuje s kozlíkem lékařským.

Třezalka proti úzkosti

Třezalka tečkovaná patří mezi nejznámější a nejrozšířenější přírodní antidepresiva.
Zmírňuje lehké formy deprese, odbourává stres a psychické napětí, zlepšuje náladu a snižuje úzkost, apatii a nespavost. Léčivě působí i při sklíčenosti, nervové podrážděnosti a také dokáže mírnit hysterické záchvaty a melancholii.

Mučenka proti buzení

Na stavy nervového původu se doporučuje užívat mučenka pletní. Potlačuje úzkost, zklidňuje organismus a účinně působí i proti nespavosti a nočnímu buzení. Pomáhá při zrychlené srdeční činnosti nebo křečovitém astmatu. Užívat ji můžete ve formě tobolek, čajové směsi nebo tinktury. Nesmí se kombinovat s antidepresivy!   Heřmánkové sedativum Příjemnou ospalost vyvolává i heřmánek. Působí sedativně a tak dokáže uvolnit napětí, odbourat stres a navodit ve vás pocit klidu. K lepšímu a kvalitnějšímu spánku přispívá i tím, že působí protizánětlivě, a proto ho mohou užívat i ti, kterým se nedaří usnout a budí se v souvislosti s otoky způsobenými zánětem spojeným s alergiemi.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden