Trénujte mozek, aby nezapomínal

Máte dojem, že si nepamatuje tak, jako dříve? Myslíte si, že se už nikdy nebudete lépe soustředit? Stačí jen zapojit svůj mozek do činnosti. Ani zdaleka to nemusí být zátěž. Trénovat můžete i příjemně.

Základní stavebním prvkem mozku je nenasycená mastná kyselina DHA a kyselina linoleová - ALA. Zajišťují rychlé šíření informací v mozku, snadnější zapamatování a učení se novým dovednostem. Kyselina ALA se vyskytuje v rostlinných olejích a oříšcích. Bohatým zdrojem kyseliny DHA je rybí maso. Hlavními zdroji vitaminů skupiny B, které mozek také potřebuje, jsou obiloviny (celozrnné pečivo), luštěniny, sója, listová zelenina, mléko a maso. Vitamín B1 pozitivně působí na schopnost soustředit se, proto se přidává do energy drinků. Vitamíny B3 a B6 posilují koncentraci a nervy. Vitamín B12 se podílí na dobré náladě a zabraňuje depresím. Protože jsou „béčka” rozpustná ve vodě a z organismu brzy odchází, je třeba je přijímat pravidelně.

Ginko biloba a trénink paměti

Pokud hledáte posilovače paměti mezi bylinkami, nejlepším adeptem na strážce paměti je rostlina Ginko biloba. Obsahuje látky, které zvyšují přísun krve do mozku, chrání mozkové buňky a dodávají jim kyslík.Jaké jsou rady na zlepšení vaší paměti a činnosti mozku?

1. Buďte lační po informacích Stárnutím se může paměť měnit, ale rozhodně nemusí slábnout. Ten, kdo mozkové buňky používá neustále, podporuje jejich aktivitu. Intenzivní a pravidelná aktivita mozkových závitů prospívá k udržení aktivity paměti do vysokého věku.

2. Vyberte si činnost, která vás baví Jakým způsobem budete mozek aktivovat a trénovat, záleží jen na vás. Někdo luští křížovku nebo sudoku, jiní se věnují nějaké literární činnosti nebo píšou básně či se je učí. Je to úplně jedno, všechny tyto činnosti nutí k přemýšlení, cvičení paměti a koncentrace.

3. Komunikujte s lidmi Ve výhodě je ten, kdo pracuje s lidmi. Permanentní komunikace je nejpřirozenějším procvičováním paměti. Povolání novinářů, sociálních pracovníků, prodavačů a podobných profesí přispívá k mentálnímu posilování. Zhoršením paměti trpí po sedmdesátce tři čtvrtiny lidí. S věkem se zhoršuje schopnost soustředění nebo se zpomaluje myšlení. Pokud se uzavřete do samoty, vaše paměť se bude rychle zhoršovat.

4. Luštěte křížovky, sudoku, osmisměrky Pamatujte, že nikdy není pozdě. I ve velmi pokročilém věku lze začít s tréninkem a sklízet po čase úspěchy. Není to časově náročné. Stačí patnáct minut denně. V současné době je oblíbený mozkový jogging, který zvyšuje kapacitu paměti. Na základě prožitku si tak pamatujete líp a víc.

5. Chůzí okysličujte mozek Je třeba nasadit i cvičení fyzické. Nemusíte být v tělocvičně, postačí chůze, která také skvěle funguje. Při delší procházce budete hlouběji dýchat, a tím lépe okysličovat mozek.

6. Dostatek spánku a víno Na dobrou paměť působí i zdravý životní styl, dostatek spánku, pravidelný pohyb a zdravá středomořská kuchyně, včetně červeného vína. Tak si ho v rozumném množství pravidelně dopřejte.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden