Trh s elektronikou: vývoj a nejnovější tendence

Světový trh s elektronikou přináší zákazníkům neustále ty nejnovější vychytávky. Technologický pokrok je k nezastavení, a tak zatímco v roce 2018 vedly na českém  trhu s elektronikou chytré mobily, hitem roku 2019 se stala nositelná elektronika.

Zároveň se elektronika nachází na první příčce co se on-line nákupů týče. A co tedy konkrétně můžeme říci o aktuálním vývoji českého trhu s elektronikou?

Mezi nejvýznamnější podniky s elektronikou v ČR patří například ON Semiconductor Czech Republic, Foxconn CZ, Inventec, Inventec, ADC Czech Republic, Laird, Panasonic AVC Networks Czech, FEI Company, Tescan Orsay Holding, UJP Praha a další firmy. Největší objem exportu české elektroniky míří do Německa (32 %), které následuje Holandsko (10 % procent), Velká Británie (7 %) a Francie (5 %). V dovozu patří polovina Číně, kterou následuje Německo (12 %), Nizozemsko (5 %). Mezi vyhledávané zboží českých zákazníků podle posledních tendencí za rok 2019 a 2020 patří:


  • Spotřební elektronika: televizory a set top boxy, audio zboží

  • Foto trh: kompakty s výměnným objektivem

  • Velké domácí spotřebiče: ledničky a pračky

  • Malé domácí spotřebiče: robotické vysavače, fritézy, elektrické zubní kartáčky

  • Informační technologie: hrací počítače, ultratenké notebooky

  • Telekomunikace: mobily a nositelná elektronika

  • Kancelářská technika: tiskárny


Potřeby 21. století: smart zařízení a e-commerce


Češi utratili za rok 2018 přes 24 miliard korun za chytré mobilní telefony, což je nejvíc ze všech oblastí spotřební elektroniky. Kromě chytrých mobilů se hitem poslední doby stala nositelné elektronika, mezi kterou patří chytré hodinky, fitness náramky či chytrá sluchátka.

Dodávky těchto produktů se v meziročním srovnání třetího čtvrtletí mezi lety 2018 a 2019 zdvojnásobily a dosáhly rekordních 84,5 milionu kusů. Nejoblíbenější  nositelnou elektronikou se za rok 2019 staly Samsung Galaxy Watch hodinky.

Česká republika se pyšní největším počtem e-obchodů v Evropě na počet obyvatel a nákupy zákazníků v e-shopech za rok 2019 dosáhly 161 miliard korun, tedy nejvíce v české historii on-line obchodování.

Rok 2020 se chystá na další rekord, částečně kvůli epidemii koronaviru. Elektronika tvoří 37 % produktů nakupovaných on-line, ale zákazníci využívají výhod e-commerce také při nákupu oblečení či během plánování dovolené.

Například aktuální Booking sleva nabízí zákazníkům možnost vyjet na akční dovolenou po České republice se svými zánovními smart hodinkami.

Český e-commerce je velice populární díky slevovým portálům. Oblíbené mezinárodní webové portály nabízí slevové poukazy, které zajistí skvělé procentuální slevy na oblíbené zboží.

Neustále aktuální výběr slevových voucherů a kódů je k dostání na elektroniku, dárky, drogerii, oblečení a další vyhledávané zboží. Například aktuální Astratex sleva zaručeně potěší všechny milovníky módních hitů.

Nakupování na internetu z pohodlí domova se stalo opravdovým mezníkem v chování zákazníků. Kdo se rozhodne jít s dobou, může využívat jedinečné výhody a mimořádné ceny, které e-shopy nabízejí.

reklama
reklama

Komentáře