Můj kousek štěstí

Tunisko a jeho exotická tvář

Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie.


Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně určitě patří hlavní metropole - Tunis. Je to sice velmi rušné a chaotické místo, jeho předměstím je ale kouzelné městečko Sidi Bou Said. K jeho prohlídce zvolte pohodlnou obuv, protože je v kopci. A vezměte si hlavně tmavé brýle, protože budete oslněni blankytně modrou a bílou barvou, kterými je tam natřené snad úplně všechno.

Bílá má symbolizovat jasmín, který je národním symbolem a modrá znamená moře, které město omývá. Na jeho vrcholku vás čeká jeden z nejkrásnějších výhledů na marinu. Není náhodou, že před čtyřiceti lety tu filmaři s chutí natočili legendární příběh o Angelice, která zde žila, bičována a trýzněna. Pokud nebudete příliš zmoženi horkem, můžete si tu vychutnat šálek tradičního mátového čaje a vstřebávat okolní krásy. Jen na jediné si dejte pozor: Tunisané ve snaze získat od turistů nějaký ten dinár, jsou velmi neodbytní.

Bájné Kartágo

Jestli jste natěšeni na pozůstatky bájného Kartága, které bylo ve 2. a 3. století největší západní velmocí spolu s Římskou republikou, neočekávejte mnoho. K vidění je tu v podstatě jen pár kamenů a bezhlavých soch. Raději se vydejte na jih, do půvabného Port El Kantaoui.

Zde je i možnost hotelového ubytování u krásné dlouhé pláže. Užijte si tu vycházku přístavem lemovaným rybářskými loďkami obtěžkanými obřími sítěmi, bójkami a lany. Možná narazíte i na „pirátskou“ výletní loď. Nenajdete tady sice luxusní jachty, jako v některých evropských letoviscích, ale dýchne na vás ta pravá, osobitá atmosféra severní Afriky, která je fascinující.

Pulzující tržnice

Fenoménem Tunisu jsou trhy. Který musíte rozhodně vidět, je ten v Monastiru, přímo pod hradbami místní proslulé pevnosti. Zcela vás v něm pohltí duch této svérázné exotické krajiny. V uličkách plných obchůdků s koberci, dřevěnými miskami nebo stánky s obřími trsy těch nejčerstvějších bylin, je nezapomenutelným zážitkem tržnice s ovocem a zeleninou, kde se prodejci horlivě překřikují jeden přes druhého a kolemjdoucí ženy ve vzorovaných šátcích a tunikách nakupují.

Fascinující je i zdejší obří rybárna s neuvěřitelným množstvím mořských plodů všeho druhu.

Odvrácenou stranou tohoto turistického požitku je však obchod se živými zvířaty. Až budete procházet kolem slepiček nebo ježků nabízených na žhnoucím slunci, raději si zakryjte oči. S touto tradicí nic nesvedete. Ať už romantickými či drsnými zážitky, dovolená v Tunisku se vám navždy vryje do paměti.

Tip

Skvělá dovolená bez testu

Hlavním jazykem je arabština, ale zaslechnete tu i francouzštinu a domluvíte se anglicky. Češi jsou zde vítaní, na tržištích vás budou občas vítat slovy – „ahoj“ a „jak se máš“. Z Prahy do Tunisu vás letadlo dopraví za dvě hodiny a dvacet pět minut. Zdejší měna jsou tuniské dináry, které si snadno proměníte na recepci každého hotelu. Jeden dinár je přibližně osm korun českých.

Nejkrásnější místo na ubytování je v Mahdii. Výhled na moře zdejších hotelových komplexů je úchvatný. V Tunisu je hustá síť autobusové dopravy, dostanete se tak všude. Udělejte si výlet též do ohromující pouště. Můžete ji projet na čtyřkolkách, či v terénním autě.

V kolečku

Dovolenou letecky na 8 dní all inclusive v tříhvězdičkovém hotelu pořídíte již od 8 790 Kč.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden