Moje sladké tajemství

Tvoření z podzimního listí

Až budete příště hrabat listí, neházejte ho rovnou na kompost, ale vyberte si z něho ty nejhezčí kousky a pusťte se do tvoření! Dekorace z listí jsou jednoduché, levné a zabavíte se tím nejen vy, ale i vnoučata. Pamatujte, že nejlépe se tvoří ze suchého listí, nechte ho tedy před tvořením nějakou dobu proschnout.

Miska z listí

Budete potřebovat:

 větší listy

 vál

 váleček

 nůž

 samotvrdnoucí modelovací hmotu

 štětec

 misky

 potravinovou fólii

 akrylovou barvu

Jak na to?

1. Kouli z modelovací hmoty vložte mezi dva kusy potravinové fólie a na válu z ní vyválejte plát silný asi 0,5 cm. Na něj položte nasbírané listy žilkováním dolů, prsty je lehce přitlačte do hmoty, přikryjte fólií a ještě jednou přejeďte válečkem. Vzor listu se tak do modelovací hmoty krásně obtiskne .

2. Podél okrajů hmotu seřízněte nožem a listy sundejte. Misky vyložte potravinářskou fólií a vložte do nich vyříznuté listy tak, aby obtisknuté žilkování bylo na vrchní straně.

3. Modelovací hmota bude schnout celkem pomalu, jelikož je z jedné strany igelit, a nemůže se tedy tak rychle odpařovat voda. Druhý nebo třetí den vymodelovaný list vyndejte, misku otočte dnem vzhůru a list na ni položte hladkou stranou nahoru.

Jen tak výtvor dokonale oschne z obou stran. Jakmile je mistička z modelovací hmoty dostatečně tvrdá, můžete se pustit do zdobení.

4. Akrylovými barvami její vnitřek vybarvěte podle své fantazie, krásně vypadají podzimní barvy jako okrová, cihlová nebo tmavě zelená. Barvu nechte schnout podle návodu na obalu. Hotový výrobek můžete používat na odkládání předmětů nebo do něho můžete vložit čajovou svíčku.

Tip:

Stejným způsobem můžete misku připravit třeba z listu monstery.

Podzimní obraz

Přineste si z procházky několik listů různých barev a tvarů. Lepidlem nebo tavnou pistolí je přilepte na čtvrtku libovolné barvy a tu opatrně vložte do dřevěného rámečku na obrázky. Pak už jen doma najděte vhodné místo, kam obraz pověsíte. Skvěle vypadá několik rámečků vedle sebe.

Věnec z knihy

Na výrobu tohoto originálního věnce se hodí stará kniha. Z té nejprve vytrhejte stránky a z nich poté vystřihujte tvary podzimního listí. Z pevnějšího drátu vytvořte kruh, který použijete jako základ na věnec. Na něj pomocí tavné pistole po celém obvodu nalepte papírové listy a na vrchní část přivažte mašli z přírodního materiálu.

Skřítek na dveře

Z drátů si vyrobte trojúhelníkový základ na vousy. Na ten postupně lepte menší listy tak, aby byl celý drát zakrytý. Na vrchní část nasaďte starou čepici. Teď už vám zbývá pouze nos. Špičku staré silonky vycpěte vatou, zamotejte do kuličky, a tu přišijte několika stehy zespodu k čepici. Hotového skřítka můžete dozdobit žaludy nebo šiškami.

Netradiční zeď

Podzimními listy si doma můžete ozdobit také zeď. Venku nasbírejte několik listů různých barev a nechte je uschnout. Namalujte je barvami podle svého vkusu, a poté jeden po druhém připevňujte lepicí hmotou na zeď. Nepoužívejte lepidlo ani izolepu, protože při pozdějším sundávání dekorace byste ji strhli i s nátěrem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden