Ušetřete rodinný rozpočet

Je to jednoduché – čím více spotřebujete, tím více zaplatíte. Poradíme vám, na čem a kolik můžete ušetřit, aniž byste si museli příliš utahovat opasky.

1 Na svícení klasickými žárovkami zapomeňte. Používejte úsporné žárovky nebo takzvané LEDky, které mají delší životnost. Intenzitu světla můžete ještě zvýšit, pokud vhodně rozmístíte zrcadla, nebo když zdi pokoje vymalujete světlou barvou. Například bílá odráží více než 80 procent světla, její nejsvětlejší odstín bývá většinou označené jako „polar“.

2 Dalším pojídačem financí jsou radiátory. Ideálním řešením jsou termostaty, na kterých si nastavíte týdenní a víkendový režim s konkrétními časovými intervaly. Většinou se volí čtyři teplotní bloky denně – noční, ranní, odpolední a večerní. V době, kdy spíte nebo nejste doma si tak můžete teplotu nastavit na méně stupňů, aby se v bytě netopilo naprázdno.

3 Jelikož smyslem radiátorů je, aby teplo proudilo do místnosti, musíte z jejich okruhu odstranit všechny věci, které sálání tepla brání, jako třeba dlouhé visící záclony, sušák s prádlem nebo zvířecí pelíšek. Radiátor také pravidelně zbavujte nánosů prachu a odvzdušňujte, aby mohla teplá voda cirkulovat v celém tělese.

4 S topením v zimě úzce souvisí větrání. Na pootevřenou ventilačku zapomeňte, ta se hodí v letních měsících. V topné sezoně je efektivnější krátké, ale intenzivní větrání s okny otevřenými dokořán. To proto, aby se vnitřní vydýchaný vzduch stihl co nejrychleji vyměnit za čerstvý venkovní. Stěny v místnosti během rychlé výměny vzduchu nevychladnou a opětovné vytopení bude méně finančně i časově náročné.

5 Ušetřit do kasičky můžete i při vaření. Mezi nejúspornější varné desky patří indukční deska, jejíž nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena. Pokud si ji nemůžete dovolit, sáhněte alespoň po vhodných hrncích. Tlakový hrnec, díky většímu tlaku uvnitř, uvaří jídlo mnohem rychleji. Spotřebu energie, a to až o 30 procent, snížíte i tím, když budete používat pokličky, nebudete stavět malé hrnce na velkou plotnu a pohlídáte si, že dno pánve či hrnce je rovné a dobře rozvádí teplo.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama