Můj kousek štěstí

Uspaný nepřítel se vrací

Ke zvýšení imunity mohou přispět také některé doplňky stravy

Zatímco my jsme na ni už trochu zapomněli, ona na nás rozhodně ne. Kdo? Řeč je o sezonním protivníkovi − chřipce.

Ač by se to mohlo zdát, chřipka z našich životů nezmizela. Jako by jen tiše v ústraní čekala, až se pořádně vyřádí covid, a nabírala síly k útoku. A ten se očekává už tuto sezonu.

Nehazardujte se svým zdravím

Příznaky chřipky jsou podobné jako u nachlazení. Můžete mít rýmu, kašel, horečku. Na rozdíl od nachlazení vás ale chřipka přepadne naráz.

Covid je sice nakažlivější a v posledních dvou letech chřipku trochu utlumil, ale chřipka je podobně riziková a její následky mohou být v některých případech stejně fatální, zvlášť u rizikových skupin.

K těm kromě seniorů patří i lidé s chronickými onemocněními, například s onemocněním srdce a cév, astmatici a pacienti s onemocněním plic, ledvin, jater, cukrovkou apod. Proto se těmto lidem doporučuje očkování proti chřipce a mají ho také hrazené zdravotními pojišťovnami.

Očkování je základ

Vakcíny proti chřipce jsou považovány za jedny z nejbezpečnějších a nežádoucí účinky jsou u nich velmi vzácné. Očkování je zdarma pro lidi nad 65 let a pro rizikové pacienty. Od letošního roku na ni mají nárok zdarma také zdravotničtí pracovníci a jiní odborní pracovníci ve zdravotnictví či pečovatelských službách.

Ale i ostatní na vakcínu proti chřipce mohou získat příspěvek od své zdravotní pojišťovny, případně od svých zaměstnavatelů. Proč se musí proti chřipce očkovat každý rok? Je to kvůli očekávaným skupinám virů chřipky, které jsou vždy trochu jiné.

Další důvod je, že hladina protilátek po očkování poměrně rychle klesá. Proto se očkuje vždy těsně před vypuknutím očekávané epidemie.

Kdy a kde?

Ideální doba pro očkování je od října do konce prosince, kdy už ale obvykle epidemie začíná vzrůstat. Plná ochrana proti onemocnění chřipkou nastoupí přibližně dva týdny po podání vakcíny. Třeba si říkáte, proč se očkovat proti chřipce, když už jste očkovaní proti covidu.

Není vir jako vir

Jenže covid a chřipka jsou rozdílný druh viru. Proto očkování proti covidu nechrání před chřipkou, a naopak. Fungují ale na stejném principu: vakcína obsahuje usmrcené formy viru, které nemoc nemohou způsobit, ale aktivují imunitní systém k boji proti živému viru.

I proti chřipce je možné nechat se očkovat u praktického lékaře, ve zdravotních ústavech nebo v očkovacích centrech. Letos je pro seniory k dispozici novinka: vysokodávková vakcína. Obsahuje 4× vyšší množství antigenu, díky čemuž účinněji chrání před nemocí.

Připravte své tělo

I když vakcína obsahuje pouze usmrcené viry, na očkování je potřeba přijít zdravý, aby se organismus mohl plně soustředit na vypořádání s imaginárním nepřítelem. Proto se snažte dodat tělu vitaminy a minerály podporující imunitu, dbejte na dostatečný spánek, a pokud možno se vyhýbejte místům s vyšší koncentrací lidí.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden