Utápí se ve vzpomínkách

Bývalá první dáma Dagmar Havlová se dodnes se ztrátou svého „Venouška“ těžko vyrovnává.

V minulých dnech, při příležitosti jeho nedožitých osmdesátin, se její smutek ještě prohloubil.

Byla to její osudová láska. Herečka, tehdy ještě Dagmar Veškrnová (63) a Václav Havel (†75) byli dlouho trnem v oku veřejnosti. Možná proto, že se brali necelý rok po smrti lidmi milované Havlovy první ženy Olgy (†62). Svou lásku si tak museli vyvzdorovat... Byla to však právě Havlova první žena, která mu před svou smrtí kladla na srdce, aby nezůstával sám. Velmi dobře věděla, že to neumí. Zlom, kdy veřejnost ocenila přítomnost Dagmar po boku exprezidenta Havla, nastal ve chvíli, kdy na konci roku 1996 těžce onemocněl a podstoupil řadu operací. Díky Dagmar byl u prezidenta včas objeven nádor, o němž ošetřující lékař neměl tušení.

Byli klidný pár

S manželem založili nadaci VIZE 97. Po Havlově odchodu z politiky se sžila s rolí ženy se zralejším partnerem. „Jsme klidný pár. Chodíme rádi do kina, do divadla a vůbec za kulturou,“ řekla novinářům rok před smrtí exprezidenta. Ani po více než pěti letech se po jejím boku neobjevil žádný jiný muž. Ba, co víc. Dodnes je obklopena věcmi zesnulého manžela.

Vše zůstalo při starém

Na Hrádečku, kde spolu trávili nejvíce času, totiž dodnes zůstává vše tak, jako v době, kdy její „Venoušek“ žil. Havlová nechce nic měnit. Nábytek pochází ze 70. let minulého století a na stěnách visí obrázky, které připomínají Havlův život. Dokonce i křeslo, na kterém sedával, zůstává dodnes na svém místě. „Padá to tu na mě,“ přiznala před časem. Změnu ale odmítá. Prý by to znamenalo zneuctít jeho památku.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden