Můj kousek štěstí

Vápník potřebuje i vitaminy

Vápník potřebuje i vitaminy

Dostatečný příjem vápníku je důležitý pro zdraví kostí a zubů, ale i pro činnost srdce, svalů, nervů a pro srážení krve. Potraviny bohaté na vápník jsou hlavně mléčné výrobky, ořechy, mák.

.. Jenže existují i některé, které vstřebávání vápníku naopak snižují. Patří mezi ně například špenát, kakao, čokoláda, rajská jablíčka, rebarbora, rybíz, angrešt, černý čaj, jídla bohatá na vlákninu, některé druhy masa a sladké nápoje.

Vstřebávání vápníku brání také přemíra alkoholu, cigaret, kávy, černého čaje, tavicí soli v tavených sýrech a přemíra soli. To všechno ve spojení s vápníkem totiž vytváří nerozpustné sloučeniny, které pak jeho vstřebávání snižují.

Neznamená to ale, že byste tyto potravin nemohli vůbec jíst, jen není vhodné je konzumovat bezprostředně po sobě. Pozor na diety Problémy s nedostatečným příjmem vápníku mají i lidé, kteří drží různé nevyvážené redukční diety.

V těch totiž často chybí nějaké potřebné živiny, minerály nebo vitaminy. Riziková může být i vegetariánská strava. Málokdo si dokáže v takovém jídelníčku zajistit dostatečný příjem vápníku. Stejně tak je nebezpečná kaloricky náročná strava, která nezajišťuje vyvážený příjem živin, ale převládá v ní nadbytek cukrů, tuků nebo bílkovin.

Podpořte vápník vitaminy Ke vstřebávání vápníku dochází v tenkém střevě. To k tomu potřebuje jednak vitamin D, který zvyšuje vstřebávání vápníku ze střev, a také vitamin K2, který nasměruje vápník přímo do kostí a zubů.

Pokud budete dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, s podporou vitaminových doplňků tento zdánlivě složitý proces lze dobře zvládnout. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden