Vaše emoční inteligence

Emoční inteligence (EQ) ovlivňuje nejen to, jak jednáte s lidmi, řešíte problémy a rozhodujete se, ale i jak přistupujete k životu.

Každý má emoce, ale ne každý dokáže vyjádřit přesně to, co cítí. A to často vede k nedorozuměním. Emočně inteligentní lidé své emoce zvládají, rozumějí jim a dokáží je pojmenovat.

Někteří řeknou, že se necítí nejlépe, emočně inteligentní lidé vám poví, že jsou podráždění nebo frustrovaní. Prostě jsou specifičtější a díky tomu se svými emocemi umí pracovat. A jak se poznají?

Dobře se znají a jsou pozitivní

Lidé s dobrou emoční inteligencí ví, co je baví a co je udržuje v dobré náladě a nenechají si nikým zkazit radost. Zároveň pro ně není důležité, co si ostatní myslí. Nemají potřebu přemýšlet nad „co by kdyby“ a ví, že když vás přepadnou chmurné myšlenky, jsou to stále jen myšlenky, nikoliv fakta.

Mezi další projev emoční inteligence patří sebeovládání, umění říkat ne. A také se neurážet. Pokud dobře víte, kdo jste, a znáte své dobré i špatné stránky, pro ostatní je velmi těžké vás zkritizovat a naštvat. Emočně inteligentní lidí jsou sebevědomí a otevření, díky čemuž snadno vaši urážku obrátí v žert a máloco se jich dotkne.

Jsou vyrovnaní a empatičtí

Znají své limity a jsou dostatečně sebevědomí, což jim pomáhá lépe se vypořádat s konflikty a odrazit neopodstatněnou kritiku. Emočně inteligentní lidé nejsou pasivní nebo agresivní, když dojde na stresové situace. Zůstávají vyrovnaní a snaží se uklidnit vypjatou atmosféru. Není podstatné, zda jsou introverti nebo extroverti: zajímají se o životy druhých.

Je to proto, že jsou velmi empatičtí, což je znakem vysokého EQ. Každý může udělat chybu. Důležité je ovšem poučit se a už ji víckrát neopakovat. A také umět odpouštět nejen druhým, ale především sobě samým. V tom je jejich síla. Ale nezapomeňte, že vám sice odpustí, ale rozhodně nezapomenou, tak to nezkoušejte podruhé.

reklama
reklama

Komentáře