Vejce – nejlepší multivitamin!

Přichází jaro a slepičky už snášejí ostošest. Těžko hledat kvalitnější zdroj bílkovin, vitaminů a minerálů než jakým jsou právě slepičí vejce.   A to i přesto, že se na jejich pověsti podepsala řada výživových poradců, kteří s železnou pravidelností mění názor na vhodnost konzumace vajec. Ale jak je to doopravdy?

Máme vejce uctívat, nebo zatracovat?  

■Velmi kvalitní zdroj bílkovin – bílek neobsahuje žádný tuk ani cholesterol, většina tuku v žloutku je zdraví prospěšná! Vejce slouží jako velmi bohatý zdroj bílkovin, kvalitních tuků, ale třeba i leucinu a luteinu. Tyto prvky hrají důležitou úlohu v prevenci šedého zákalu a degenerace žluté skvrny na sítnici, což souvisí se stářím. Vejce jsou bohaté i na riboflavin, selen nebo vitamíny. Žloutek je pak obzvláště bohatý na vitamíny A, D, E, K, karotenoidy, vápník či železo. Bílek je jedním z nejstarších proteinů užívaných ve sportu. Biologická hodnota celých vajec je 93,7 %, což je řadí nad mléko (84,5 %) nebo ryby (76 %).

Míchaná vajíčka - ideální start dne.

■Úžasný zdroj energie – vaječný bílek tvoří asi dvě třetiny váhy celého vejce, na žloutek připadá asi třetina. Snědením celého vajíčka přijmete zhruba 78 kcal, z nichž asi 70 % připadá na žloutek. Ten obsahuje veškeré tuky, i cholesterol. Některý tělo zatěžuje, jiný mu pomáhá. Mix obou obsahují i vejce. Pro zdravého člověka, který se věnuje i sportu, jsou vejce vhodnou potravinou.
Pro všechny bez rozdílu je vhodný vaječný bílek. S rozmyslem by žloutek měli konzumovat jen ti, kteří se potýkají s vyšší hladinou cholesterolu v krvi. Pokud bojujete s cholesterolem, zaměřte se hlavně na živočišné tuky.

Jak skladovat vejce?

Špičkou dolů by vejce měla být jak v obalech, tak při skladování u vás doma. Ideální místo pro skladování je suché, spíše chladnější (5–18 °C), bez výkyvů teplot a přímého slunečního svitu na vejce. V opačném případě totiž může dojít k orosení vajec a vzniku plísní. Vejce třídy A mají obvykle trvanlivost 28 dní. .

reklama
reklama

Komentáře