Víte, jaký typ pleti máte právě vy?

Máte suchou, nebo mastnou pleť? Jak to zjistíte a jak o ni máte v každém věku pečovat?

Zjistila jste, že s přibývajícím věkem je potřeba se o svoji pokožku stále více a více starat? Zdá se vám, že něco stále děláte špatně, ale nevíte co? Důvodem může být například výběr špatných kosmetických přípravků. Důležité je pro začátek zjistit, jaký typ pleti máte. Existuje totiž několik druhů a každá je jiná.

Jak na to? Nejspolehlivější způsob je stoupnout si před zrcadlo po tom, co jste obličej odlíčila a vyčistila, a pozorovat sebemenší detail vašeho obličeje. Většinou se už po několika málo minutách ukážou první indicie, jestli trpíte spíš suchou, mastnou, nebo smíšenou pletí. V ideálním případě budete mít pleť normální. Pokud i přesto váháte, poraďte se s příslušným odborníkem.

Dopřejte si čas od času masku, po které pleť touží.

1. Jak jít na suchou  a citlivou pleť?

Poznáte ji tak, že se vám na pleti začnou dělat drobné šupinky suché kůže. Často také právě taková pleť rychle vsákne jakýkoli přípravek, který na ni nanesete, od krémů po make-up, což pro ni není zrovna dvakrát zdravé. Nevýhodou také je, že se u ní projeví daleko dříve příznaky stárnutí. Proto si dávejte pozor na časté intenzivní slunění a úplně se vyhněte pudrům, které pokožku ještě více vysušují. Ideální péčí jsou pro vás všelijaké hydratační krémy, vyživovací mléka a přírodní masky z nejrůznějších druhů ovoce.

2. Všechna pro a proti mastné pokožky

Pokud se vám hned po umytí začne pleť lesknout a zpozorujete viditelné otevřené póry, máte mastný typ pleti. V takovém případě byste se měla překvapivě vyhnout příliš vysušující kosmetice, která bude pokožku na obličeji ještě více mastit. Obecně se připravte na o něco větší péči než se suchou pletí. Výhodou je ovšem její pomalejší stárnutí.

Krémy jsou hlavně pro citlivou pleť.

3. Někdy je to půl na půl

Smíšeným typem pleti trpí většina žen. Znamená to, že v okolí tváří a očí máte pleť suchou, ale na bradě, nose a čele se vám pokožka mastí. Jde o takzvanou T-zónu. Je to sice protivné, ale právě taková pleť si vyžaduje přípravky jak na suchou, tak na mastnou pleť. Ideální jsou pro vás speciální micelární vody a hydratační emulze.

4. Když máte od přírody téměř vyhráno

V ideální případě zjistíte, že máte normální typ pleti, což znamená, že vaše mazové žlázy pracují přesně tak, jak mají. Vaše tváře jsou suché a nos přirozeně mastnější. To se projevuje sametově hebkou a jemně narůžovělou pokožkou. Při líčení se poohlížejte pouze po lehkých hydratačních make-upech a výživných hydratačních krémech.

U smíšené pokožky je třeba více přípravků.

Rada babiček

Na mastnou pleť vám mohou pomoct některé ingredience z vaší kuchyně jako třeba vaječné bílky, citronová šťáva, bílý jogurt nebo salátová okurka. Stačí z pochutin vyrobit přírodní masku bez jakýchkoli chemických látek nebo je pouze přiložit na obličej jako třeba okurku. A ona už odvede svou práci.

reklama
reklama