Vítejte ve středu Čech

Historické památky, unikátní příroda a dobré služby

Střední Čechy jsou největší turistickou oblastí v České republice. V jejich středu leží hlavní město Praha. Oblast je dobře dostupná a nabízí velmi široké spektrum turistických objektů a služeb. Kam vyrazit? Nechte se inspirovat několika našimi tipy.

Mělník a jeho krásné okolí

Město na soutoku dvou největších českých řek Labe a Vltavy, Mělník, proslavilo především pěstování vinné révy. Mělník není jen centrum vinařství se zámkem a historickým centrem zčásti obklopeným hradbami.

To nejzajímavější se tady totiž skrývá pod zemí, ať už jde o zámecké vinné sklepy, vinařskou expozici v muzeu, městské podzemí s unikátní studnou anebo kostnici pod chrámem sv. Petra a Pavla. Vyjděte na zámecké terasy.

Odtud uvidíte jak soutok Labe s Vltavou, tak historické zdymadlo na říčním kanálu v Hoříně. Ujít si nenechte ani skalní byty ve Lhotce u Mělníka.

Romantický Máchův kraj

Mezi hlavní cíle patří okolí Máchova jezera, které je ve skutečnosti rybníkem. Založil ho v roce 1366 král Karel IV. Na jezeře jsou dva ostrůvky - Myší a Kachní, které jsou významnými ornitologickými lokalitami a vstup na ně je zakázán.

Neméně oblíbená je i zřícenina hradu Bezděz a pozoruhodné Hradčanské stěny, úchvatné pískovcové skály a rokle. Nacházejí se v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary. Nedaleko Mimoně stojí zřícenina hradu Ralsko.

Kdysi zde působili loupeživí rytíři a nacházela se zde podloudná mincovna.

Nejen automobilka

Mladá Boleslav se proslavila zejména díky výrobě automobilů značky Škoda. Její historii si můžete připomenout v Muzeu Škoda. Mohutný hrad, který je v Mladé Boleslavy veřejnosti přístupný, stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Jizerou a je výraznou dominantou města.

Na Mladoboleslavsku se nachází i krásný zámek Mnichovo Hradiště, nebo zámek Benátky nad Jizerou. V Benátkách stojí za návštěvu zdejší krásné Muzeum hraček. Z Mladé Boleslavi to není daleko do Nymburka a lázeňského historického města Poděbrady, kde můžete navštívit vedle lázní renesanční zámek.

Kutná Hora plná stříbra

Na toto město vám jen pár hodin stačit nebude. Nejkrásnějším zážitkem bude zřejmě Chrám Sv. Barbory a Vlašský dvůr, který byl po celá staletí střediskem hospodářské moci českého státu.

Založen byl koncem 13. stol. pro potřebou uložení a zpracování vytěžené stříbrné rudy ze zdejších dolů. Byla to jediná státem řízená mincovna. Vlašský dvůr též sloužil jako sídlo panovníka při jeho pobytu v Kutné Hoře.

Ve městě najdete i České Muzeum Stříbra, nebo Muzeum alchymie. Nedaleko Kutné Hory můžete navštívit také zámek Kačina.

Beroun

Na soutoku řeky Litavky a Berounky leží město Beroun. Na jeho okraji je příjemné koupaliště a v jeho blízkosti kemp. Ve městě, kousek od centra Berouna najdete Městskou Horu, která slouží jako park.

Na vrcholku hory můžete vystoupat na rozhlednu, z níž za příznivého počasí uvidíte i Prahu. Na úpatí hory je medvědárium, kde chovají tři medvědy. Nedaleko města jižním směrem je chráněná krajinná oblast Český Kras.

Z města vede řada značených turistických tras. Dojít po nich můžete na Karlštejn, do Koněpruských jeskyní nebo na hrad Točník či nedalekou zříceninou Žebrák.

reklama
reklama