Vůně citrusů ve španělském rytmu - Baleárské ostrovy

Barvy a vůně, tím vším vás tenhle kousek Španělska naplno zasáhne. Bělostné písčité pláže obklopuje červená zem a tyrkysové moře. Všude kolem cítíte omamnou vůni pomerančových květů. Vklouznete do teplého moře a odpočinete si pod slunečníkem. Letadla sem od nás létají každý den, na cestu potřebujete jen občanku a dostatek eur. Objevovat krásy ostrovů je ideální s vypůjčeným autíčkem, což vás tady nezruinuje. Pak vyjedete za úkryty s pirátskými poklady, podmořskými jeskyněmi i horskými kláštery.

Největší Mallorca

Přistanete asi v hlavním městě s letištěm, Palma de Mallorca. Musíte vidět jednu z největších katedrál Evropy, přestavěnou z mešity, s baldachýnem oltáře od samotného Miró. Stačí jen kousek popojet a užasnete nad strmým a členitým pobřežím. Pláže jsou na Mallorce většinou písčité, ty největší se táhnou na východ od Palmy a pak na severu ostrova v zálivu Alcúdia. Pokud hledáte něco klidnějšího, tak doporučíme zátoku Mondrago na jihovýchodě ostrova. Za pěknými nízkými skalkami se tam táhne les a moře se hodí i pro šnorchlování. Kdo se rád nechá uchvátit scenérií, měl by se vydat do pohoří Tramuntana. Pojedete nejvíc klikatou silnicí v Evropě, ale pohled dolů k moři za to stojí.

Zábavná Ibiza

Pláže jsou na Ibize většinou krátké, nejčastěji písečné, ty v okolí největších středisek (Ibiza, Sant Antoni, Santa Eularia) bývají v létě přeplněné. Sem se jezdí hlavně za noční zábavou a moderní muzikou. Méně ruchu čekejte na severním pobřeží, pěknou scenérii, ale malou pláž má např. zátoka Cala Portinatx. Nebo zamiřte do zátoky Sol d’en Serra jižně od letoviska Cala Llonga, kde na oblázkovou pláž navazují útesy a tyrkysové moře je nádherně průhledné. Hlavní město Ibiza ukrývá kus středověku, Dalt Vila (Horní město) je spleť strmých, úzkých uliček, které šplhají do vrchu nad starým přístavem. Nahoře ční katedrála, přestavěná z mešity, na poslední úpravy dohlížel sám Miró.

Romantická Menorca

Menší a o něco dražší ostrov. Leží mimo hlavní zájem turistů. Nabízí větší klid a ruchem ještě nezkaženou atmosféru. Hledáte-li dlouhou písečnou pláž, pak tu nejdelší najdete v lokalitě Son Bou na jihu ostrova. Zubatý pás písku měří asi dva kilometry. Ale typické jsou menší, zátokami lemované pláže na severu.

Vybrané místní pochoutky

Baleárská kuchyně je podobná jako katalánská, je zdravá, rozmanitá a chutná. Tvoří ji především mořské plody, ryby a zelenina. Oblíbené je také vepřové maso, králíci a šneci. Typickým jídlem je sele na rožni – lechona. Další specialitou je sobrasada – pikantní uzenina, kterou lze namazat na chleba. Ochutnejte Arròs de matançes – rýži s masem a místními houbami a ensalada de Peix sec – salát ze sušených ryb. Více než víno jsou Baleáry vyhlášené svými bylinnými likéry. A na závěr výtečné dezerty, např. graixonera – ovocné pečivo, nebo flaó – skvělý mátový dort..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden