Moje šťastná hvězda

Vyhněte se nachlazení a chřipce!

Budete zase ve skvělé formě

Sledujete zoufale všechny kolem, jak sahají neustále po kapesníku, popotahují, kašlou
a mají lesklé oči? Děsíte se chvíle, že se ráno vzbudíte se škrábáním v krku? Pak začněte
s prevencí
a při troše štěstí se vám chřipka a nachlazení vyhnou velkým obloukem.

Věděli jste, že hlavní ochrannou bariérou, která brání průniku bakterií a virů do našeho těla, je nos? Částečky prachu i mikroorganismy se při dýchání zachytí o chloupky v nose, nalepí se na hlen nosní sliznice, pomocí řasinek se posunují do nosohltanu a nakonec skončí v žaludku, který bývá obvykle schopen si s nimi hravě poradit. Jenže pokud máte až příliš rádi teplíčko a kohoutkem na topení točíte o sto šest, ztěžujete svému tělu práci a zbytečně se ohrožujete. V přetápěných bytech totiž bývá vlhkost vzduchu nižší než 20 procent! Sliznice dýchacích cest tak začíná vysychat, snižuje se tvorba hlenu a obranyschopnost výrazně slábne. Pokud se ráno probouzíte se suchem v ústech, bude tohle i váš případ!

Pečujte o sliznici nosu

Nesmíte nechat vyschnout sliznici, jedině tak zvýšíte šanci, že se viry nedostanou tam kam nemají, a proto je třeba nosní dutinu pravidelně zvlhčovat. Pomoc hledejte u praktických nosních sprejů, které pomáhají udržovat vlhkost a zároveň sliznici čistí. Vyzkoušet můžete tuzemskou Vincentku s přírodní minerálkou, nebo různé ředěné mořské vody či spreje s přídavkem mědi, která má navíc baktericidní a protizánětlivé účinky.

K prevenci patří i jemnější medikamenty.

Ruce nosí bacily

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak často se dotýkáte vašich úst nebo nosu? S každým takovým letmým dotykem se můžete snadno nakazit! Virus chřipky je schopen na vzduchu přežít dokonce až 48 hodin. Je proto velmi důležité mýt si pravidelně ruce nejen před jídlem, ale i po návratu ze záchodu, manipulaci s penězi nebo po cestě MHD.

Dodržujte pitný režim

Příliš se o tom nemluví, ale zavodněný organismus je schopen mnohem lépe vyplavovat z těla toxické látky. Nejlepší je pít čistou vodu, bylinkové nebo ovocné čaje a ředěné ovocné džusy. Ptáte s jak poznáte, že je váš příjem tekutin nedostačující? Vaše moč ztmavne a může zapáchat. Naopak je-li váš pitný režim dostačující, moč je čirá bez zápachu.

Zvyšte svou odolnost

Zvláště v období, kdy je zvýšený výskyt nachlazení a chřipkových onemocnění, je důležité pracovat na své obranyschopnosti. Váš imunitní systém se snaží pracovat na regeneraci organizmu a zvyšování jeho odolnosti vůči nemocem. Jste-li unavení, odpočiňte si a dostatečně spěte. Nedostatek spánku může totiž oslabit váš imunitní systém a prodlužuje se tak i období případné nemoci.

Myjte si pravidelně ruce. Předejte tak řadě potížím.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden