Moje šťastná hvězda

Vyrobte si zázračný olej ze sušených bylinek

Pakliže doma nemáte dostatečnou zásobu nasušených bylinek, nemusíte zoufat. Ty, které budete při výrobě olejů potřebovat, jistě seženete v každé dobré lékárně. Pak už jen stačí, když bylinky zalijete kvalitním olejem a necháte odstát alespoň 5 až 8 dní.

Takto si můžete vyrobit i oleje květinové, například ze sušených růžových okvětních plátků nebo levandule.

Který olej si vyberete?

Než se pustíte do výroby domácích olejů, opatřete si sušené bylinky, olivový, mandlový nebo slunečnicový olej, nejlépe v bio kvalitě a zastudena lisovaný, 2 sklenice s víčkem, jednu z nich z tmavého skla k uchování oleje, a plátýnko nebo jemné sítko.Pro kosmetické použití je nejvhodnější olej slunečnicový, který má neutrální vůni a dobře se vsakuje do pokožky.

Výroba je velmi jednoduchá

Doporučuje se i olej mandlový, který je velice výživný a vhodný pro všechny typy pleti.
Pro léčivé oleje použijte zase olivový olej lisovaný zastudena, který má sice výraznější barvu i vůni, ale zato je velice zdraví prospěšný. Pak už je vše velice jednoduché. Vezměte si čistou sklenici, nalijte do ní olej a přidejte bylinky. Poměr bylin k oleji je zhruba 20 g čerstvých bylin na 250 ml oleje, sušených bylin stačí méně. Chcete-li si vyrobit silnější olej, klidně přidejte více bylinek.

Velmi důležité je, aby byly všechny zcela ponořené v oleji, jinak by vám mohly začít plesnivět a museli byste celou dávku vyhodit. Pak sklenici uzavřete víčkem. Nádobu umístěte na tmavé místo s pokojovou teplotou a nechte stát 1 až 3 týdny. Poté přeceďte přes plátno nebo jemné sítko do tmavé sklenice a pevně uzavřete. Takto vyrobený olejíček uchovávejte na chladném a tmavém místě, kde vydrží několik měsíců až rok.

Každý den dvě lžičky

Pro začátek se můžete pustit do výrobu majoránkového oleje. Pomůže vám při poruchách trávení, při onemocnění dýchacích cest a proti bolestem hlavy. Je také vhodný k ošetření mastné pokožky, k masáži na uvolnění ztuhlého svalstva a k ošetření modřin a podlitin. Pokud ho budete užívat vnitřně, tak ráno a večer spolkněte 1 čajovou lžičku oleje.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden