Můj kousek štěstí

Výšlapy k horským boudám

Jaro se blíží, naplánujte si proto svůj první už téměř jarní výšlap na slavné horské boudy! Nechte se vylákat slunečními paprsky a vypravte se na výlet probouzející se krajinou.

Beskydy

Ve stopách zbojníka

Ty nejstarší "boudy" sloužily horalům k chování dobytka a k sušení sena.Staré horské chaty, které dnes slouží k odpočinku hladovým a unaveným turistům, mají skutečně dlouholetou tradici. Pokud jste zdatní v turistice a vybrali jste si na první jarní výšlap tyto hory, nezklame vás naučná stezka přes Lysou horu.Trasa je dlouhá 16,5 km a má 15 zastávek, z toho jedna je až na samém vrcholu u meteorologické stanice. Vyrazit po ní lze od nádraží na Ostravici nebo z Malenovic od Rajské boudy. Obě trasy se spojují na hřebeni Lukšince a stezka pak pokračuje na vrchol.Z Ostravice až na vrchol půjdete po červené, z Malenovic po žluté. Trasa je náročná, dozvíte se ale během ní o zbojníku Ondrášovi, o jeskyních a pokladech. Pokud chcete vidět nejstarší horský hotel, pak je jím hotel Charbulák, který založil v dávných dobách zběhlý napoleonský voják, a nejmalebnější horské chaloupky jsou Maměnka a Libušín.

Krkonoše

Dejte si Paroháče

Hned u Pece pod Sněžkou je Výrovka. Když nasněží, koukají z ní ze sněhu jen vikýře. Proslula svým tunelem ze sněhu, který do ní v zimě vede. Na křižovatce mezi východními a západními Krkonošemi najdete Chalupu na Rozcestí, která vypadá se svými střechami až na zem jako obrněný transportér.Dnes je vyhlášena svou kuchyní. Na opačnou stranu od Výrovky stojí nejznámější královna zdejších hor – Luční bouda. Dnes je v ní minipivovar, ve kterém se vaří pivo Paroháč. Nejlepší pěší trasou je vystoupat z Pece k Výrovce.Od ní jít k Chalupě na Rozcestí, která je na dohled, nebo na druhou stranu k Luční boudě. Zajímavé jsou také Mumlavská bouda se svým pohádkovým interiérem, Vosecká bouda, která si veškerou elektřinu vyrábí sama, nebo Dvoračky, bouda, ke které se sbíhají všechny turistické cesty.

Orlické hory

Hurá za Rampušákem!

Tyto hory jsou spojovány se dvěma slavnými jmény – s Masarykem a Kramářem. Turisticky přitažlivější je Masarykova chata na Šerlichu. Má zajímavý interiér, plný dřevořezeb, mezi nimiž nechybí Rampušák, dobrý duch zdejších hor.Na jídelním lístku zde najdete speciality ze zvěřiny a oblíbený je guláš podávaný v chlebové misce. Další legendou Orlických hor je Kramářova chata na Suchém vrchu. Rozhledna vedle chaty vám poskytne nádherný výhled na Orlické hory a Kralický Sněžník.V chatě lze kromě ubytování a restaurace využít také wellness služby. Perlou Náchodska je Jiráskova chata s rozhlednou, která se hrdě pyšní na vrchu Dobrošov. A vaši pozornosti by neměla ujít Bartoňova útulna v Pekle nedaleko Nového města nad Metují, kde nadchnou zejména děti čertovské motivy a jídelníček s řadou "pekelných" specialit.

Jeseník

Nejslavnější salaše

Nejznámější a zároveň nejstarší objekt těchto hor je turistická chata Švýcarka mezi Červenohorským sedlem a Pradědem. Je ukázkovým příkladem přeměny pastevecké salaše na klasickou horskou chatu.Další známou jesenickou horskou boudou je chata Jiřího na Šeráku na úpatí hřebene Hrubého Jeseníku. Chata je po celkové rekonstrukci, a přijdou si zde na své i hodně nároční zákazníci. Potěší je útulné pokoje i nová restaurace.Od Jiřího chaty se můžete kochat opravdu nádhernými výhledy. Nedaleko Mechového jezírka stojí typická horská chata Rejvíz. Interiér chaty je vyzdoben nevšedními řezbářskými pracemi – majitelé hotelu přišli na originální nápad vyřezávat židle s karikaturami stálých hostů.Dnes zde tak můžete obdivovat lesního, bláznivě zpívající Bety, kostelníka, kominíka a řezníka.

Lužické hory

Kouzlo magických skal

Procházka lesem pohodlnou silnicí, po níž auta jezdí pouze na zvláštní povolení, vás zavede k chatě Tokáň.Původní hájovna v alpském slohu vám nabídne romantické  ubytování a hostinec s výbornou kuchyní Vystavěl ji hrabě Kinský a dodnes je skryta v zalesněných kopcích daleko od civilizace. Pokud vyrazíte do tohoto magického kraje, rozhodně navštivte Kyjovské údolí. Procházkou mezi skalami podél divoké Křimice dojdete až do německé vísky. U Horní Světlé, která je nejvýše položenou osadou těchto hor, najdete Petrovu boudu, kolem níž jsou zajímavé turistické trasy. Při jejich zdolávání objevíte ledovou jeskyni a zříceninu hradu Milštejn. Pokud navštívíte Jiřetín pod Jedlovou se slavnou křížovou cestou, v její blízkosti objevíte malou, ale kouzelnou chatu Zvoneček. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden