Výtečné francouzské palačinky

Málokdo ví, že se právě palačinky spojují s jarem. Často byly totiž připravovány jako postní jídlo. Dnes jsou oblíbenou sladkou pochoutkou, stále populárnější jsou ale i slané verze.

Na přípravu jsou nenáročné, jen u těch francouzských dávejte pozor, ať jsou pěkně tenké.

Ingredience:

4 vejce, 400 g hladké mouky, vanilkový cukr, 1 litr mléka, 200 ml slunečnicového oleje, ½ lžičky prášku do pečiva, špetka soli, marmeláda nebo ovoce

Postup:

1. Mějte připravené všechny potřebné suroviny na přípravu, abyste během ní nemuseli něco hledat. Pokud budete těsto míchat ručně, doporučujeme smíchat nejdřív suché a tekuté ingredience zvlášť.

Jinak klidně použijte robot s metličkami nebo mixér. Těsto je dobré udělat i den dopředu a nechat odpočinout v lednici.

2. Rozpalte si pánvičku a nechte ji trochu zahřát. Poté na středně rozehřátou pánev nalijte trošku oleje a rozetřete ho mašlovačkou. Místo oleje můžet použít i malý kousek másla. Palačinka by neměla plavat v tuku.

3. Hotové těsto nalijte na pánev a krouživými pohyby jej rovnoměrně rozprostřete. Dávkování těsta samozřejmě musíte přizpůsobit velikosti pánvičky a naběračky. Snažte se vždycky dělat palačinky co nejtenčí.

4. Trvá asi jednu až dvě palačinky, než se pánev rozpálí na ideální teplotu. Pak už to jde samo a olej na pánev už není potřeba přidávat. Pokud tedy používáte nepřilnavou pánev.

5. Omáčku můžete udělat jak z čerstvého ovoce, tak i mraženého, to ale musíte nechat trošku rozmrazit. Dejte ho do kastrůlku, lehce podlijte vodou a přidejte cukr podle chuti. Pak nechte provařit, dokud se z ovoce nestane omáčka v požadované konzistenci.

6. Hotové palačinky servírujte podle chuti s domácí marmeládou, skvělá je ale i jen posypaná cukrem a skořicí. Můžete také použít slané ingredience, pokud nejste zastánci sladkého. Báječně se do nich hodí například špenát nebo masová směs. Přejeme dobrou chuť.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden