Vyzrajte nad chřipkou

V poslední době se zdá, jako by jiná nemoc než Covid-19 nebyla. To ovšem samozřejmě neplatí. Taková chřipka bývá nejčastějším důvodem hospitalizací v chladném období.

Sezonní chřipka dlouhodobě představuje hrozbu pro zdraví a může zapříčinit vážné problémy, u rizikových pacientů dokonce i smrt. Přitom proti ní dávno existuje vakcína, která je nejúčinnějším způsobem ochrany. Každý rok se připravuje vakcína nová, podle toho, jaké typy chřipkových virů se očekávají. Ta letošní už je k dispozici a měl by jí být dostatek.

S chřipkou se můžete utkat za podpory zázvoru a medu.

Kdy očkovat?

Chřipkové epidemie vypukají nejčastěji mezi prosincem a březnem. Ideálním termínem pro očkování je doba před jejím vypuknutím, tedy říjen a listopad.

Očkovat lze i na začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní. Imunita pak přetrvává 6 měsíců až rok. Protože virus chřipky se stále mění, je potřeba očkování každý rok opakovat.

Kdo je ohrožen?

Očkování by měli podstoupit hlavně lidé, u nichž se po nákaze dá čekat zvýšené riziko komplikací. Těm je vakcína hrazena zdravotními pojišťovnami.

Patří mezi ně např. lidé nad 65 let či pacienti s vážnými chronickými nemocemi (srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, diabetem aj.). Vakcinaci proti chřipce můžete klidně spojit s 3. dávkou proti Covidu, jen každou dostanete do jiného ramene.

reklama

Komentáře