Můj kousek štěstí

Vyzujte se z mykózy nehtů

Speciální spreje na prevenci mykóz pořídíte v lékárnách.

Je jedno, jestli máte nohy obuté, nebo bosé, pokud nehty napadne plíseň, nejde jen o „kosmetický“ problém.

Zbavit se mykózy nehtů je nutné, protože toto onemocnění s sebou nese nejen spoustu nepříjemných pocitů, ale může dojít i k rozpadu nehtu či závažnějším problémům, například amputaci.

Běh na dlouhou trať

Bakterie způsobující nehtovou mykózu na nohou si libují ve vlhkém a teplém prostředí. Proto je dobré se postarat, aby vaše nožky byly co nejvíce v suchu. Kromě toho je potřeba hned při zjištění mykózy nasadit léčbu a vytrvat.

I po odeznění viditelných příznaků je nutné pokračovat, mykóza bývá úporná a má tendenci se vracet. Kromě léčiv můžete vy­užít i domácí prostředky, díky kterým dostanete mykózu pod kontrolu. Tady jsou nejúčinnější z nich.

Můžeme bojovat i s pomocí bylinek, například yzopu lékařského.

Jedlá soda

V kuchyni má jedlou sodu prakticky každý, má široké využití. Je i skvělým pomocníkem v boji s mykózou nehtů. Dokáže pohlcovat vlhkost, a tím zabránit růstu plísní.

Zkuste trochu nasypat do ponožek, než je obléknete, jedlá soda se postará o pohlcení vlhkosti. Můžete ji i nanést i přímo na postižené nehty, nechat působit 10 minut, nohy opláchnout a osušit

Ocet

Ocet dokáže změnit pH prostředí, což mykotické mikroorganismy ničí. Ocet zřeďte vodou v poměru 2 : 1 a pomocí tamponku ho dvakrát týdně aplikujte přímo na postižené nehty.

Můžete ho použít i do koupele pro nohy. Do 1 l vody přidejte 1–2 polévkové lžíce octa a nohy do ní ponoříte na 10–15 minut. Nohy osušte a ošetřete je krémem.

Bylinné masti

Na mykózu nehtů fungují i některé bylinné masti. Mezi nejúčinnější patří patří yzop lékařský, eukalyptus, jalovec a extrakt z borovice. Tato kombinace zklidní nepříjemné příznaky a zároveň pomáhá plíseň léčit.

Dobré rady

• Při mykóze noste bavlněné ponožky, umožní noze lépe „dýchat“.
• Obuv vždy po vyzutí vystříkejte antibakteriálním sprejem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden