Zachraňte svá prsa včas!

Noční můra každé ženy! Přitom máte mnohé ve svých rukou...

Rakovina prsu je zákeřná a zpočátku nenápadná. Pověstná bulka je totiž často až posledním příznakem. Pokud zjistíte varovné příznaky včas, ušetříte si dlouhé týdny léčby, která může mít tíživé dopady.

Karcinomem prsu u nás ročně onemocní kolem sedmi tisíc žen. Čeho byste si tedy měla na sobě všímat, abyste případný problém odhalila ještě ve stadiu, kdy je řešitelný relativně šetrně?

Pravidelná péče o prsa

Nemusíte si je prohlížet v zrcadle každý den, stačí kontrolovat svá prsa jednou za měsíc. Pokud vás prso začne jakýmkoli způsobem bolet nebo se vám zdá nezvykle těžké, je třeba se prohlédnout hned.

Tvar bradavky

Prvotním znakem, že něco nemusí být v pořádku, bývá nepravidelný tvar bradavky, například její zploštění či jakoby vtáhnutí dovnitř. Vznik vpáčené bradavky, kterou nelze vytáhnout ven, může být známkou toho, že se za bradavkou nachází bulka, která ji vtahuje dovnitř.

Čas od času se může objevit také výtok nebo jakési rosení z bradavky, čemuž je třeba také věnovat pozornost. Tím spíše, pokud z bradavky vytéká samovolně bez zmáčknutí např. krev nebo hnis, což může znamenat, že nádorové buňky vystýlají malé mléčné kanálky za bradavkou.

Samovyšetření prsou provádějte každý měsíc.

Změna barvy a jemnosti kůže

Dalším zásadním znakem je změna barvy. Nejen bradavka, ale i kůže na celém ňadru může náhle vypadat jinak. Často zčervená anebo se objeví zarudlé fleky, které mívají i vyšší teplotu než zbytek těla.

Výjimkou není ani takzvaná pomerančová kůže, tedy s dolíčky v kůži prsu, která je na stehnech a hýždích přirozená, jenže na prsu může znamenat zásadní problém.

Bývá jasným znamením toho, že nádorové buňky už zaplavily drobné cévy lymfatického systému, který má za normálních okolností pomáhat odstraňovat odpadní produkty z těla, jenže jeho zaplnění nádorovými buňkami vede k zanícení a otoku prsu, což se projeví i oněmi malými důlky.

I změna velikosti může leccos signalizovat

Jistě víte, že prsa nejsou stejně velká. Téměř vždycky je jedno o něco menší než druhé. Pokud se ale tento rozdíl náhle dramaticky změní a více než měsíc se nevrací k někdejšímu stavu, pak je na čase zajít k lékaři. Stejně tak zareagujte i ve chvíli, kdy se vám změní tvar ňader.

I to může značit, že se v nich děje něco nekalého, co je zapotřebí zastavit. Nebojte se na to upozornit a nečekejte na bulku, která většinou následuje. Jako u všech nemocí platí, že čím včasnější diagnóza, tím mírnější léčba a větší šance na vyléčení.

Vyšetření na mamografu opravdu nebolí.

Mamograf neodkládejte

Hodně žen se obává, že vyšetření na mamografu bolí, a tak ho odkládají i s tím, aby se případně nedozvěděly pravdu, s níž nechtějí žít. To je ale nešťastný přístup, neboť rakovina prsu je dnes už dobře léčitelná, když se odhalí včas.

Proto mají ženy nad 45 let nárok na vyšetření mamografem zdarma každé dva roky. A i když to není nic příjemného, rozhodně to nebolí. Proto neotálejte a na vyšetření se objednejte. Seznam center najdete na stránkách www.mamo.cz.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden