Můj kousek štěstí

Zacvičte s tukem

Hubněte podle typu své postavy.

Problémové partie má každý typ postavy jiné. Pokud je vezmete v úvahu, můžete hubnout efektivněji.

Zkoušela jste to už vícekrát, a vždycky to na něčem ztroskotalo? Možná jste na to šla špatně. Pokud se chcete zbavit některých problematických partií, je potřeba na ně správně zacílit. Zkuste to tentokrát s námi. Trochu se protáhněte a jdeme na to...

Tajemství je ve svalech

Někomu se ukládají tukové polštářky nejvíc na břiše, jinému zase na bocích? Snad každá žena má ke své postavě určité výhrady. Málokterá žena může být hubená jako Twiggy, a ani to není dvakrát zdravé.

Správně uložený tuk a vytvarované svaly ale mohu vypadat skvěle. Využijte toho, co vám příroda nadělila a zapracujte na zpevnění.

Místo činek postačí i PET lahve s vodou.

Tím krásně vyrýsujete jakoukoli postavu a vylepšíte své přednosti. Pro každý typ je vhodné jiné cvičení – a na to se dnes zaměříme, tedy pro ty základní typy ženských postav.

Každou trápí trochu jiné partie, někoho silnější boky a stehna, další zase břicho. Pro každý typ ale platí to samé: cvičení musí zahrnovat jak kardio cvičení kvůli spálení kalorií, tak také cvičení na výdrž, které celkově posiluje svaly.

Zrádná voda

Někdy může za nadváhu i zadržovaná voda. Pokud je to váš případ, zaměřte se na odvodnění organismu. Omezte solení, smažená jídla a alkohol, ale rozhodně se nevzdávejte pití vody!

Co si dát k jídlu?

Ženy“hrušky“ by se měly v jídelníčku zaměřit na celozrnné pečivo, luštěniny, kuřecí a rybí maso, hodně ovoce a zeleniny. To ženy „jablka“ by měly konzumovat více zdravých tuků (ořechy, semínka, avokádo, olivový olej) a méně sacharidů.

Důležitá je vláknina a bílkoviny. Ženy s postavou obdélník by si měly dát 2× týdně tučnější rybu, denně zeleninu, ovoce a luštěniny a obden hrst ořechů či semínek.

Dřepy posílí svaly celé spodní části těla. Nezapomeňte při nich držet záda rovná, aby vás pak nebolelo v bedrech.

Typ hruška

Na této ženské postavě se tuk ukládá nejvíce na hýždích, bocích a stehnech, kde často také způsobuje celulitidu. Hlavní příčinou takového rozložení tuku je hormon estrogen, který v těchto partiích udržuje tuk jako energetickou rezervu pro případ těhotenství, své vykoná i sedavý životní styl. S přibývajícím věkem je stále těžší se ho zbavit.

Vhodné cvičení

Pro spalování tuků zařaďte rozhodně kardio trénink, tedy například běh a nordic walking, při kterém zapojíte také horní polovinu těla. Vhodná je také jízda na kole nebo rotopedu.

Cvičit byste měla minimálně 2–3× týdně po dobu 40–45 minut. Na posilování svalů nohou jsou skvělé dřepy a výpady, svaly na rukou posílíte kliky. Posílením paží, ramen a zad opticky vykompenzujete větší spodní část těla.

Typ jablko

Můžete mít štíhlé nohy i ruce, tuk se ukládá především v oblasti pasu. To může být nejen stresující z hlediska estetiky, ale také vás to může ohrozit na zdraví, protože tuk uložený v břišních partiích je nejnebezpečnější. Břišní tuk se totiž časem z podkožního mění ve viscerální, který snadno proniká do vnitřních orgánů, např. jater.

Vhodné cvičení

Na břišní tuk je vhodná kombinace kardio cvičení a posilování středu těla. Procvičujte všechny břišní svaly − přímé, šikmé i spodní. Ty pak stáhnou střední oblast těla, zlepší jeho držení, čímž opticky vypadá i pas štíhlejší.

K tomu přidejte svižnou chůzi nebo rotoped, což udrží váš tep zvýšený, abyste spálila i 100 kalorií během pouhých deseti minut. Kardiu se věnujte 3–4× týdně po dobu 30–50 minut.

Typ obdélník

Ženy s chlapeckou postavou řeší odlišné problémy. I když jim ostatní mohou závidět štíhlost, postrádají ženské křivky na těch správných místech a oblečení na nich někdy visí. Hubnout nepotřebují, ale i tento typ se dá vylepšit vhodným pravidelným cvičením, ve kterém je třeba se zaměřit na budování svalů na těch správných místech.

Vhodné cvičení

Posilování zlepší celkový poměr svalů a tuků a pomůže vám vytvoříit ladné ženštější křivky. Zkuste cvičení s činkami, gymnastickou gumou či na strojích v posilovně.

Kardio tréninkem zvýšíte výdrž a dostanete se do lepší formy. Vhodný je běh, svižná chůze, nordic walking. Ideální je střídat 3 minuty plné aktivity s 1 minutou v mírnějším tempu, a to po dobu alespoň 20–30 minut.

Víte, že...

•… klíčem k hubnutí je i snížení příjmu nezdravých tuků a sacharidů?
•… celulitidu můžete zmírnit i odvodněním organismu?

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden