Zahrada na konci června

Zahrada kvete, voní a dává první úrodu. Když o ni budete dobře pečovat, vydá vám během sezóny mnohá další překvapení.

Ještě je totiž řada druhů zeleniny i květin, které jde v červnu vysít pro pozdní sklizeň. O jakou zeleninu se jedná? Dozrát stihne nyní vysetá mrkev, černá ředkev, červená řepa, keříčkový fazol a rané kedlubny.

1. Vysejte a vysazujte také zelí, růžičkovou kapustu, pór. Pro průběžnou sklizeň vysévejte saláty.

2. U tyčkových odrůd rajčat důsledně vylamujte postranní výhony. Ty rostlinu oslabují a snižují úrodu plodů. Keříčkové odrůdy se naopak nevylamují.

3. U paprik výhony rovněž nevylamujte, ale rostliny pečlivě vyvazujte. Můžete také celou řádku zpevnit pomocí natažených provázků ve spodní i horní části rostlin. Na síti je možné pěstovat i okurky, kterým tento systém velmi svědčí.

4. Brambory v června přihrňte zeminou, aby byla úroda co největší. Abyste zabránili napadení plísní bramborovou, nepřehnojujte brambory dusíkem. Včas je také ošetřete měďnatým fungicidem. Proti dalšímu škůdci háďátku bramborovému pomáhá střídání záhonu a také výsadba aksamitníku.

5. Na začátku měsíce je poslední vhodná doba, kdy lze jahody mělce prokypřit a odplevelit, pokud je to třeba. Poté pod ně položte mulčovací materiál. Bude chránit kořeny před vysycháním a zahřívat půdu, bránit růstu plevelům a zajistí, aby se zrající plody nešpinily a u země nehnily.

6. Po odkvětu seřízněte chrpy, ostrožky, vlčí boby a rané kopretiny, vykvetou vám v průběhu léta znovu. Odstříháváním uschlých květů macešek, aksamitníků a dalších okrasných květin výrazně prodloužíte jejich dobu kvetení.

7. Nyní je vhodný čas nařízkovat okrasné keře. Řízky je dobré odebírat ráno a ihned je zapíchnout do lehkého substrátu. Spodní listy odstraňte, řízky stačí do zeminy zanořit cca 2 cm hluboko a přikrýt miniskleníčkem, fólií, průsvitnými kelímky apod. Takto množit můžete například japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec a popínavé plaménky.

8. Trvalky, které kvetou na jaře, přesazujte a množte dělením trsů do poloviny června. Jednotlivé trsy se do podzimu rozrostou. Dokud se neujmou, potřebují zálivku a ochranu před horkým sluncem. Například zástěnu z rákosové rohože.

9.Vysévejte dvouletky, jako jsou macešky, pomněnky, sedmikrásky a karafiáty. Na semínka nasypte pouze tenkou vrstvu substrátu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden