Zahrada v květnu

Je to opravdu měsíc kvetení. Krásné kvítky na nás vykukují ze záhonků, z rozkvetlých a vonících šeříků. Radost pobývat venku na zahradě a starat se o její krásu.

Nastává čas výsadby oblíbených cuket, okurek a další zeleniny. Zahrada potřebuje péči, pletí, hnojení a závlahu, za což se ale bohatě odmění. Teplo svědčí také škůdcům, kteří ožívají a množí se. Je třeba proti nim zakročit včas.

1. Citlivější rostliny na zeleninových či trvalkových záhonech je stále třeba proti nočním přízemním mrazíkům chránit fóliovými tunely, rámy vyplněnými sklem nebo fólií. Nejjednodušší je přes celý záhon přehodit bílou netkanou textilii a na okrajích ji zatížit. Jednotlivé rostliny ochrání obyčejné sklenice, staré hrnce, lepenkové krabice, půlky pet-lahví.

2. Proti namrznutí květů menších ovocných stromů, je dobré obalit korunky bílou netkanou textilií. Větší stromy lze ochránit rosením. Mlžit se však musí při poklesu teploty pod 0° C neustále, pomocí automatického zavlažování.

3. Začátek května je ideální termín pro výsev okurek nakládaček a polních salátovek. Sejí se také cukety.

4. Počátkem května se vysazují hlízy jiřinek a begonie.

5. Vysévejte okrasné dvouletky. Mezi ty nejkrásnější patří náprstník, hvozdík bradatý, proskurník topolovka, chejr vonný.

6. Slimáci opět vyrazili na pastvu. Na malých plochách je můžete sbírat. Chytat je lze do pastí, nejlepším lákadlem je pivo. Přirozenými nepřáteli slimáků jsou ježci, ropuchy, ještěrky, slepýše, užovky, ptáci.

7. Ještě v první polovině měsíce je vhodná doba pro výsadbu jehličnanů s pevným kořenovým balem. Po tomto termínu riskujete výsadbou narušení tvorby letorostů. Než se rostliny ujmou, chraňte je před sluncem. Ideální je lehká konstrukce z latěk a na ní napnutá pytlovina, kterou udržujete ve vlhkém stavu. Za horkých slunných dnů nezapomínejte nově vysazené dřeviny mlžit.

8. U právě odkvetlých dřevin jako je zlatice, kdoulovec japonský a další proveďte prosvětlovací a zpětný řez, po němž během léta založí květy pro příští rok. Předčasným zimním a časně jarním řezem odstraňujete budoucí květy! Ořežte odumřelé, nemocné či jinak poškozené větve.

9. Získejte zajímavou rostlinu k zimní výzdobě. Zajímavá je limonka suworowova nápadná růžovými květy. Pro sušení se sbírají již odkvetlá květenství, takže efekt limonky je dvojí. Nejprve zdobí zahradu v květu a po odkvětu ji ustřihněte se stonkem a usušte zavěšenou v temné suché místnosti. Limonku vysazujte v květnu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden