Zakružte si, páteři se uleví

Vyskočit bleskově z postele vám dává čím dál tím víc zabrat? Chce to posílit svaly!

S nadsázkou se tvrdí, že když se člověk po padesátce ráno probudí a nic ho nebolí, pak to znamená, že je mrtvý. Bohužel to zase tak daleko od pravdy není.

Bolest nás upozorňuje, že s tělem není něco v pořádku. Zvláště starší lidé trpí více bolestmi různých částí těla a ráno jim trvá déle, než jsou schopni se rozhýbat.

Proč vás bolí „celý člověk“?

Tělo potřebuje mít určitou svalovou souhru, která zabezpečuje zpevnění páteře a dalších částí těla během všech pohybů. Hluboké stabilizační svaly se automaticky aktivují při jakémkoli zatížení, při stoji, sedu, pohybu rukou i nohou. Když jsou ochablé, tělo na to reaguje bolestí, kterou lze aspoň zmírnit.

Abyste si správné postavení těla udržela, potřebujete posílit svaly správným pohybem. Cvičením lze předejít nejen projevům stáří, ale i zraněním a nemocem. Můžete třeba vyzkoušet jednoduchou a nenáročnou metodu – kroužení. Tohle jednoduché cvičení zvládne každý a je dobré provádět ho pár minut ráno a večer.

Krouživý pohyb jako všelék

Krouživé pohyby jsou vhodné pro celé tělo, které postupně uvolňují. Nejprve je potřeba zlepšit rozsah pohybu kloubů. Posaďte se pohodlně na židli, rozpažte ruce a začněte opisovat malé kroužky zápěstími.

Po chvíli přidejte kroužky v loktech a nakonec kružte celými pažemi v ramenou. Pak trohcu nadzvedněte nohy a kružte kotníky, pak provádějte mírné kroužky v kolenou.

Na páteř funguje osmička

Zejména páteř bývá často v různých částech stažená – v bederní oblasti, hýždích, pánevním dnu nebo v oblasti břicha, hrudníku a krku, a proto by se měla co nejvíce rozhýbat.

Pohyby při jejím rozcvičování vestoje veďte do všech stran – dopředu a dozadu, nahoru a dolů, doleva a doprava, až nakonec vše spojíte v pomyslné osmičky. Můžete cvičit i vleže na pevné podložce.

Položte si pod kostrč ježkový masážní míček a pak pomalu a zlehka pohybujte pánví dopředu a dozadu, doprava a doleva, následně boky naklánějte nahoru a dolů a nakonec pohyby spojte zase v osmičku.

Zbavte se stresu

O staženém hrudníku a následných problémech s hrudní páteří se traduje, že se za nimi skrývá stres. Vleže si položte doprostřed pod lopatky polonafouknutý overball, ruce dejte v týl a zase provádějte všechny tři krouživé pohyby a nakonec je spojte v osmičku.

Nebo si lehněte na břicho a overball si dejte pod hrudník. Ruce položte volně v týl, s nádechem hrudník lehce otevírejte a s výdechem zavírejte a tohle několikrát opakujte.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden