Zánět močových cest? Dá se mu lehce předejít!

Problém nastává hlavně tehdy, pokud se tento palčivý zánět, projevující se častým močením a pálením nejen při čurání, opakuje. Jeho recidivní charakter je pro něj totiž typický a rozhodně nevzniká primárně prochladnutím.

Hygiena číslo jedna!

Nejčastější bakterie, která napadá močové cesty, je tzv. bakterie E. coli. Vyskytuje se ve střevech, kam přirozeně patří, ale dostane-li se do močových cest, je průšvih.

Určitě se vyvarujte tang, která přenos bakterií znásobují kvůli zařízlé šňůrce. Po toaletě se vždy utírejte směrem ven. Po pohlavním styku nevynechte odskočení si na toaletu a následně sprchu.

Potraviny plné vody

Vedle pitného režimu byste měla jíst „močopudné“ potraviny, které vyplavují škodlivé bakterie. Výborná je petržel, syrová okurka, meloun či řepa. Naopak se vyvarujte přílišného cukru. Mění totiž pH těla i moči na kyselejší, v němž se daří nepřátelským bakteriím.

Brusinková prevence

Brusinky obsahují látky, které pokryjí sliznice orgánů tenkým ochranným filmem a zabraňují tak usazování bakterií na jejich stěnách. Mají i antibakteriální účinky. Konzumujte je čerstvé, sušené nebo je pijte jako ovocné šťávy.

reklama
reklama