Můj čas na kafíčko

Zbavte se nadobro bolestí páteře

Hýbejte se správně, odpočívejte a relaxujte.

Bolest vyvolaná problémy s krční páteří, ramenním a šíjovým svalstvem se občas objeví u více než tří čtvrtin lidí. Poradíme vám, jak se vyhnout nejčastějším příčinám obtíží i jak s bolestí zatočit.

Batoh místo kabelky

Většina z nás nosí kabelku buď na pravém, nebo na levém rameni. To však vede k neúměrnému přetěžování jedné strany těla. Proto na nic nečekejte a vyměňte kabelku za módní batoh.

Správný polštář

V noci by se naše tělo mělo zregenerovat. K tomu je ale nutné, aby si odpočinuly naše svaly a páteř. Skvělým pomocníkem jsou zdravotní polštáře z paměťové pěny, tvarované tak, aby poskytly krční páteři a svalstvu ideální oporu.

Podložte si monitor

Pracujete na počítači? Pak byste měli pamatovat na to, že monitor by měl být ve výši očí. Monitor můžete podložit třeba balíkem papíru, v případě notebooku je dobré koupit si speciální stojánek.

Naučte se dýchat

Bolest vyvolávají napjaté svaly. Pro jejich uvolnění je důležité správné dýchání. Naučte se dýchat hluboko do břicha. Nadechujte se nosem, na břicho položte pravou ruku, abyste mohli lépe kontrolovat jeho pohyb.

Dělejte si přestávky

Déletrvající zátěž je škodlivá. Naučte se udělat si vždy po půl hodině krátkou přestávku. Stoupněte si, ruce dejte podél těla. Pomalu předkloňte a zakloňte hlavu. Několikrát ji skloňte k pravému a pak k levému rameni. Také můžete vsedě přitáhnout paže k tělu, zvednout hlavu, narovnat se a upažit předloktí.

Zajděte si na masáž

Ideální samozřejmě je nechat se namasírovat od odborníka, který si poradí se svalovými blokádami. Ale k uvolnění vám pomůže i „lehčí“ masáž lávovými kameny nebo voňavými olejíčky.

Navštivte lékaře

V případě, že vás bolesti trápí opakovaně nebo dlouhodobě, je nutné, aby vás vyšetřil rehabilitační lékař. Jedině on může navrhnout optimální léčbu.

Hýbejte se

Bolest často vede k tomu, že se lidé začnou vyhýbat pohybu. Poraďte se o vhodném cvičení s lékařem, nezapomeňte odpočívat a relaxovat. Stres vše jen zhoršuje.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden