Moje šťastná hvězda

Zbavte se zápachu nohou

Máte strach si na návštěvě nebo v ordinaci u lékaře sundat boty, aby nikdo nezjistil, že vás trápí zápach? V tom případě je nejvyšší čas s tím něco začít dělat. Všechno se dá totiž léčit a se zápachem nohou je to navíc velmi jednoduché.

Používáte všemožné deodoranty jak na nohy, tak do bot, ale stejně nic nepomáhá? Nejprve je dobré si uvědomit, že trpíte-li celý život nadměrným pocením nohou, kvůli čemuž i zapáchají, pak s tím, co se týče léčby, bohužel nic nenaděláte. To ale neznamená, že nemůžete zápach omezit.

Z čeho zápach vzniká?

Za všechnon mohou bakterie, které se živí naším potem. Nejvíce potu vaše plosky nohou vyprodukují kvůli neprodyšným ponožkám nebo či botám z umělé kůže.

Obojímu se proto raději vyhýbejte. Kromě toho ale musíte dodržovat ještě několik dalších zásad, díky kterým bude konečně zápach nohou minulostí.

Nezapomínejte na prostor mezi prsty

V první řadě je důležité, abyste dodržovala hygienu a každé ráno i večer si nohy myla antibakteriálním mýdlem. Po každém mytí si také musíte nohy pečlivě usušit a to i mezi prsty, úplně do sucha. Pro větší efekt si pak namočte vatu do jablečného octa a vytřete si prostor mezi prsty.

Soda a škrob

Existují také zásypy, které vám pomohou pokožku vysušit. Dobře funguje také jedlá soda, kukuřičný škrob anebo maranta třtinová.

Jablečná lázeň

Pokud si ale raději chcete dopřát vodní lázeň, pak doporučujeme přidávat do vody koupelové soli, jablečný ocet či čajové výtažky.

Vytvořit si můžete i vlastní ozdravnou lázeň a to z jednoho dílu jablečného octa a dvou dílů vody. Tato směs vás zbaví zápachu i plísně nohou. Nebo si uvařte mátový čaj, nechte ho vychladnout na přijatelnou teplotu a každý den si v něm máčejte nohy alespoň patnáct až dvacet minut.

Vlněné ponožky

Možná vám to bude připadat jako zbytečná rada, ale snad úplným základem prevence proti pocení a zápachu je střídání bot.

Týdně byste měla vystřídat tři až čtyři páry bot, aby každý pár, který si na sebe vezmete, stačil zcela uschnout do té doby, než si ho vezmete znovu.

Hodně vám pomohou i prodyšné ponožky. Pokud můžete, noste je. Nejlépe bavlněné nebo vlněné, které pohltí veškerou vlhkost.

Pozor na zarůstající nehty

Choďte i na pravidelnou pedikúru. Anebo si ji dělejte doma sama. Měla byste dbát na to, abyste neměla popraskané, ztvrdlé a vysušené paty a zarůstající nehty. Nic z toho vašim nohám neprospívá.

Jíte správně?

Dost záleží i na tom, co jíte. Jakmile denně zkonzumujete hodně takzvaných rafinovaných cukrů, dáváte tím podnět ke vzniku bakterií a plísní, které se následně bude snažit vaše tělo vypudit.

A to například tak, že se vám začnou potit nohy. V horším případě i nelibě zapáchat. A to nechcete.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden