Zdravá díky józe

Ještě nikdy jste jógu nepraktikovala? To je velká škoda. Hodí se totiž pro všechny věkové skupiny a nemusíte být zrovna sportovec. Jógu zvládne cvičit každý. Teď si popíšeme všechny druhy jógy a sama se pak můžete rozhodnout, zdali není načase vyzkoušet něco nového.

Co je to jóga?

Není to jen obyčejné cvičení, jde o filozofii nebo duchovní nauku, která kombinuje fyzickou i psychickou aktivitu. Díky ní se naučíte vše, co potřebujete vědět o svém těle, vědomí, mysli a duši.Jóga využívá takzvaných asán, pozic těla, které vedou k jeho posílení, pružnosti a pevnosti. Cílem jógy je především dosáhnout vnitřního klidu, zbavit se stresu a také odstranit fyzické potíže.

Hatha jóga

Obecně se považuje za základní druh jógy a je nejméně náročná.Proto s ní začínají hlavně ti, kdo jógu ještě nikdy nepraktikovali. Spojuje jednotlivé pozice (asány), práci s dechem (pranayama) a relaxaci.

Bikram jóga

Máte ráda teplo? Pak je pro vás bikram jóga ta pravá.V místnosti, kde se jóga praktikuje, je 42 stupňů a vlhkost vzduchu dosahuje čtyřiceti procent. Bikram jóga pracuje s celkem šestadvaceti pozicemi. Ty vymyslel sám zakladatel bikram jógy B. Choudhury. Protože se při této formě jógy hodně potíte, spálíte mnohem více kalorií než při běžné józe, proto ji praktikují zejména ti, kteří chtějí pár kilogramů shodit.

Aštanga jóga

Jde o náročnější formu jógy, která pracuje na postupném posunu do šesti předem daných sekvencí. Lektor mění pozici po každém nádechu a výdechu, tudíž tempo cvičení je vyšší než u ostatních typů jógy. Aštanga jóga je také fyzicky náročnější, a tak se doporučuje zejména těm, kteří jógu praktikují pravidelněji alespoň půl roku. Díky vyššímu tempu je vhodná i při redukci váhy.

Iyengar jóga

Tato jóga klade důraz především na preciznost a detaily.Při cvičení se používají různé pomůcky, například bloky nebo popruhy. Je důležité se při jejím praktikování soustředit na správné provedení, jedině tak budou svaly sílit a zlepšíte si koordinaci..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden