Zdravá strava prospívá srdci

Jistě jste už slyšela spoustu rad, jak můžete chránit své srdce. Víte ale, proč je tak důležité je skutečně dodržovat?

Takzvané endotelové buňky jsou ty, které významně ovlivňují fungování našeho srdce. Je tedy zapotřebí věnovat jim pozornost tím, že je budete zachovávat neustále zdravé a aktivní.

Cvičení, vyvážený jídelníček, minimalizace stresu a udržování zdravé váhy – to vše endotelu prospívá. Možná se vám to zdá na první pohled složité, ale není. Stačí pár jednoduchých kroků, a hned vám bude lépe.

Zařaďte omega-3 mastné kyseliny

Na prvním místě ve vašem jídelníčku by měly být ryby a vůbec rybí tuk. Nejlepší jsou tučné ryby, jako je losos, makrela či tuňák.

Dále potom lněná či dýňová semínka, vlašské ořechy nebo sójové boby obsahují rovněž porci omega-3 mastných kyselin, které snižují riziko srdečních chorob a pomáhají udržovat hladinu cholesterolu na přiměřené mezi.

Tyto potraviny prospívají vašemu srdci, a navíc skvěle chutnají. Zařaďte je proto pravidelně do svého jídelníčku. Ocení to nejen vaše srdce, ale celý organismus. Jistě se budete brzy cítit lépe po fyzické i psychcké stránce.

Optimální váha

Je pochopitelné, že lidé trpící nadváhou či obezitou zatěžují svoje srdce, které tak musí pracovat na „větší obrátky“. Naštěstí i mírné snížení hmotnosti může mít velký přínos pro vaše srdce. Zdravá hmotnost totiž snižuje riziko srdečních chorob, mrtvice, vysokého krevního tlaku i cukrovky.

S redukcí hmotnosti zkrátka zlepšíte krevní cirkulaci a uděláte mnoho i pro své klouby, a pohybový aparát vůbec. A co víc, pokud je břišní tuk ve zdravé normě, tepny se potom snáze rozšiřují a to vede k lepšímu průtoku krve.

Podpořte průtok krve

Jistě víte, že cvičení je základem zdravé životosprávy. Pomáhá totiž k rozšiřování cév, což podporuje efektivnější průtok krve a produkci oxidu dusného, který je pro funkci srdce potřebný, protože vede k jeho lepšímu zásobování. Oxid dusný totiž řídí, reguluje a chrání kardiovaskulární systém.

Zatočte s chronickým stresem

Aktivity jako jóga, meditace a vědomé hluboké dýchání jsou nejúčinnější techniky, jak se naučit zvládat stresové situace. Stres totiž negativně ovlivňuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a způsobuje oxidativní procesy, tedy překyselení v těle. Chronický stres také úzce souvisí se srdečními chorobami.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden