Země pláží, hor a pouští

Klid na lehátku, kořeněný slaným odérem mořských vln, to je jen jedna stránka této země. Ač rozlohou nevelká, krásou obrovská. Vedle ruin mocného Kartága můžete navštívit ohromující památky z dob římské říše…

Hlavní město Tunis leží na místě jednoho z nejstarších trvalých osídlení na Zemi. Ve městě i v okolí probíhaly a probíhají vykopávky, které stihly k prasknutí naplnit proslulé Bardo National Museum  sochami, mozaikami, mincemi. Vedle sebe tu leží prastaré muslimské město z 8. století a čtvrti francouzské koloniální architektury.

Ve středu starého města leží velká mešita Al-Zaytuna s dominantní věží, ve čtvrti La Marsa pak s bělostnou kopulí synagoga Keren Ješua. Komu by snad nestačily procházky středověkými uličkami starého města (mediny), ten ať vyrazí na severní okraj, kde jsou mezi parky ruiny Kartága, jež kdysi tak vytrvale válčilo s Římem, bylo poraženo a zbořeno.

Na berberské svatbě

Milovníkům odpočinku je určen ostrov Djerba. Slunečných dnů je tu 320 do roka a procházky po plážích při západu slunce jsou úžasné. Ostrov je placatý a ideální pro výlety po něm je kolo nebo skútr. Romantici navštíví vesničku Midoun, kde se každé úterý koná tradiční berberská svatba a diváky tu vítají.

Tamtéž lze navštívit krokodýlí farmu a při krmení se pokochat ostrými ještěřími zuby. Ve vsi Guellala se můžete dívat pod ruce tradičním hrnčířům a koupit si originální výrobek.

Kuriozitou je židovská obec Er-Riadh s krásnou starověkou synagogou El-Ghriba. Na severu ostrova v Houmt Souk najdete starověkou pevnost Borj El-Kébir, kde jako by se stále ve vzduchu vznášel ryk a pachy zapomenutých bitev…

Poznejte krásy pouště

Asi 120 km na jih od Tunisu leží El Jem, staré římské koloseum, a to vám vezme dech. V aréně máte dojem, že ještě slyšíte pokřik gladiátorů, řev šelem a cítíte krev a pot. Před ruinami u Douggy a Jendouby na západě Tuniska se mohou jít schovat i slavné Pompeje!

A kdo se chce ocitnout rovnou v pravěku, ať se ubytuje v jeskynním hotelu v Matmatě  ideálním místě pro start na výlet do pouští národního parku Jebil. Oázy, gazely, pouštní růže a duny. A pak se vydejte na sever k solným jezerům.

Tyhle výlety vám zařídí ve vašem letovisku, ať už se opalujete v Hammametu, Sousse, Monastiru, či v Mahdíi. Zvednout se však zpod slunečníku z plážového lehátka není vůbec snadné…

Tuniské dobroty

Brik  piroh z listového těsta plněný vejcem, tuňákem, mletým masem či cibulí a bramborami. Doulma  zelené papriky nebo dýně plněné směsí mletého masa, pažitky, cibule a vajec. Brochettes  jako špíz podávané kousky grilovaného jehněčího. Tajjine  směs masa a zeleniny, podává se s kuskusem. Marguez  pikantní párečky ze skopového masa.

Mechouia  salát z rajčat, paprik, vařených vajec, tuňáka a kaparů. Harissa  ostrá pasta z chilli papriček, česneku a oleje. Tabouna  tradiční placky, kořeněné anýzovou směsí. Kuskus  obilná krupice podávaná se zeleninou a masem. Kefta  grilované kuličky sekaného jehněčího masa, obvykle kořeněné kmínem a koriandrem. Ojja  kousky ryby, masa nebo mozečku uvařené v omáčce z rajčat a pálivých paprik, ochucené především česnekem, mátou a koriandrem.

reklama
reklama

Komentáře