Země skalních orlů Albánie

Překrásná skalnatá země, která je levná, je blízko a je tady navíc i bezpečno. Krásné a skoro prázdné pláže, křišťálově čistá jezera, koupání ve vodopádech. Zapomenuté římské památky čekají na vaše objevení. Albánci jsou sice na naše poměry chudí, ale srdeční a štědří. Určitě budete příjemně překvapeni. 

Letovisko Sarandë leží na dohled od řeckého ostrova Korfu a je to tady podobné, tady je Albánská riviéra, čili letoviska s veškerým komfortem a vybavením. Kilometrům překrásných pláží dominuje pláž Mirror s blankytně modrou vodou a výraznými skalisky.

Sever patří Albánské riviéře. Jistotou je třeba letovisko Dhërmi s bílými plážemi mezi rozeklanými vápencovými skalami a zátokami, kde můžete objevovat místní jeskyně. Padesát kilometrů jižněji je půvabný Ksamil, od kterého se dá plavat ke třem malým ostrůvkům v tyrkysové zátoce.

Zpátky do byzantské a osmanské říše

Nedaleko hranic s Řeckem u krásného jezera odpočívají 2000 let staré římské ruiny s akropolí, amfiteátrem, úplně opuštěné a pusté. Gjirokastra je „muzejní město“, postavené v osmanské éře s nádhernou zříceninou hradu, který je posazený na masivním kopci. V Gjirokastře můžete slyšet pravou místní lidovou hudbu se strašidelnými zvuky bez použití jediného nástroje. Dalším úžasným místem je památka UNESCO Berat s mnoha bílými domky s velkými úzkými okny, což mu vysloužilo přezdívku „město tisíce oken“. Ale stačí se vydat kousek do hor a objevíte stovky vesniček, kde se zastavil čas a kde žijí domorodci jako za starých časů.

Vzácná evropská „divočina“

V Evropě není mnoho míst, kde je tak neporušená a přitom dostupná divoká příroda. Třeba opravdový kaňon na řece Osum. Nebo Prokleté hory v národním parku Theth se starodávnými vesničkami, burácejícími vodopády a barevnými orchidejemi. Za nejkrásnější vodní trasu světa je považována plavba lodí po jezeře Komani.

Na jihu vyvěrá Modré oko, ze země se valí neskutečných 6 kubických metrů vody za vteřinu. Ve středu je pramen tmavě modrý, zatímco po stranách je světlejší, krásnější pramen asi nikde jinde neuvidíte. Třešničku na dortu je národní park Skadarské jezero, u hranic s Černou horou, ideální místo pro odpočinek a relaxaci.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden