Žijete s narcisem?

V řecké mytologii byl Narcis pohledným mladým mužem, který odmítl všechny potenciální nápadnice a nakonec se zahleděl do vlastního obrazu ve vodě.

Narcistická osobnost však vůbec nemusí být krasavec. Jak ho poznáte?

Rád mluví o sobě, vám prostor nedá

Jeden z typických projevů narcise je, že hovoří o sobě, ale vás neposlouchá. A i když vás vyslechne, stejně pak stočí rozhovor na sebe. Nemusejí to být jen rozbory jeho problémů, může to být naopak výčet úspěchů, které zaznamenal, a není schopen přestat o nich mluvit.

Narcis nikdy nechybuje, to si pamatujte. Pokud zapomene koupit dvacet deka šunky, ačkoli jste to napsala na nákupní lístek, stalo se tak jistě kvůli tomu, že bylo vaše písmo nečitelné. Jestliže někdy přeci jen uzná svou vinu, bude vám tento projev blahovolnosti připomínat ještě dva roky.

Neustále vás kritizuje

Aby sám vypadal jako pan dokonalý, musí mít vedle sebe hlupačku, která dělá všechno špatně. Zakládá-li si na své inteligenci, potom od vás čeká, že budete obdivovat jeho znalosti a sama se ve společnosti projevíte jako „blondýna“.

V duchu si říkáte, jak s vámi vůbec může žít, když vy jste tak nevzdělaná a on je tak sečtělý… Ale to mu právě dělá dobře. Stejně jako ho nevýslovně blaží, když vás může kritizovat za sebemenší pochybení.

Narcisovi se musíte neustále ve všem přizpůsobovat, jinak se neubráníte permanentnímu stresu. Vaše přání mají nulovou váhu.

Nevěnuje vám pozornost

Obyčejné věty, kterými muž ukazuje, že má o vás starost, narcis nezná. Jak ses dneska měla v práci? Už je migréna lepší? Nepotřebuješ s něčím pomoct? Ne, okolo pána tvorstva na trůnu musí každý skákat, ale on sám se o nikoho starat nebude. Pryč od takového, dokud je čas!

reklama
reklama

Komentáře