Zkuste přírodní medicínu

Rýmu či kašel si v zimě uženete raz dva. Ráno je mráz, nebo fouká vítr, odpoledne vykoukne sluníčko a jeden neví, jak by se oblékl. A najednou vás začne bolet v krku, pálit v nose a je to tu. Vyzkoušejte pár triků našich babiček!     

Křenová šťáva 

Křen pokrájíme na kolečka nebo ho nastrouháme a dáme do plastového sítka, které jsme položili na hrneček, a vše bohatě zasypeme cukrem. Asi za půlhodiny křen pustí šťávu. Užíváme ji třikrát denně.

Cibulový sirup

Na kolečka nakrájíme ¼ kg cibule, pokapeme medem a napěchujeme do skleničky. Druhý den slijeme šťávu a smícháme se šťávou vymačkanou ze ¼ kg strouhané mrkve, kterou jsme svařili, nechali vychladnout a přidali do ní 100 g hnědého cukru. Každou hodinu sníme jednu polévkovou lžíci.

cibulový sirup

Heřmánková inhalace

Hrst sušeného heřmánku přelijeme vařící vodou, přes hlavu přehodíme osušku, nakloníme se nad hrnec a vdechujeme páru. Poté je dobré ještě asi 30 minut zůstat v teple.Místo heřmánku můžeme použít obyčejnou sůl nebo několik kapek eukalyptového oleje, případně levanduli nebo citron.

Mátová mast

Při rýmě ji mažeme na prsa: Ve sklenici s 0,3 l vody necháme 2–3 týdny stát šest na jemno nasekaných mátových snítek a 2 hřebíčky. Pak přefiltrujeme přes jemný mul a jeden díl této tekutiny smícháme se třemi díly rozpuštěné vazelíny (0,2 l tekutiny, 6 ml vazelíny) a mast je hotová.

Lesní koupel

Uvolňuje hleny a horní cesty dýchací: Do vany s horkou vodou nalijte podle návodu na etiketě osvěžující přísadu do koupele s lesní vůní, nebo pár kapek éterického oleje se smrkovou pryskyřicí. A pak už jen odpočívejte a zhluboka dýchejte.

Cibulové mléko

Trápí vás zahleněný krk? Nasekejte nadrobno cibuli, jeden hřebíček a snítku tymiánu, povařte v ½ l vody a nechte 6 hodin louhovat. Propasírujte přes jemné sítko a asi 2 lžíce roztoku povařte se šálkem mléka. Pijte dva až tři šálky denně.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden