Zlobí vás žlučník?

Potrápí vás čas od času žlučník a prospěla by vám dieta? Základním pravidlem je jíst v klidu 5x denně menší porce a vyloučit aspoň na čas z jídelníčku smažené a tučné potraviny.

Raději pokrmy dusíme, grilujeme, vaříme, jen s minimem tuku.
V dietě by měly být zastoupeny cukry, tuky, bílkoviny.

Nevhodné potraviny

Důležité je vyhnout se živočišným tukům – tučné maso, sádlo, uzeniny a mléčné výrobky (tučné sýry), vyřadit z jídelníčku nadýmavou zeleninu – zelí, kapustu, okurky, česnek, čočku, nejíst čerstvé pečivo a kynuté těsto, nepít alkohol a kávu, nepoužívat ostré koření a omáčky. Nedoporučují se také uzené ryby, kaviár, mák, ořechy, maliny, ostružiny.

Co máte jíst?

Do jídelníčku je třeba zařadit libové maso – kuřecí, králičí, ryby, hovězí, libová šunka… Používáme jen malé množství zdravých tuků – olivový a slunečnicový olej. Z mléčných výrobků jsou vhodné netučné mléko, sýry, tvaroh a jogurtové nápoje. Upřednostňujeme kořenovou zeleninu – celer, petržel, dále květák, salát, rajčata, brambory, z ovoce to jsou banány, broskve, jablka, meruňky, nektarinky. Kořeníme sušenou zeleninovou natí, koprem, pažitkou, bazalkou, kmínem, bobkovým listem, sladkou paprikou.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama