Žloutenka číhá na každém kroku

Obávaná žloutenka je virové onemocnění, které vám může pořádně zkomplikovat i celý život. Nejrozšířenější typy jsou A, B a C, existují ale i typy D a E. Proti prvním dvěma se ale dá úspěšně očkovat.

■ Žloutenkou typu A se můžeme kdekoli nakazit nejen od nemocných lidí, ale i infikovanými předměty, potravinami či vodou. Typ A nezpůsobuje mimořádně závažné zdravotní problémy a většinou nezanechává po vyléčení následky.Projevuje se zvýšenou únavou, teplotou, nechutenstvím a občas zvracením. Hlavním rozpoznávacím znakem je žluté zbarvení kůže a očního bělma.

■ Žloutenka typu B je daleko závažnější, neléčená může vést k selhání jater a u 2 % nakažených až k smrti. Přenáší se pohlavním stykem, krví a tělními tekutinami. Po vyléčení virus zůstává v těle. Člověk, který prodělal tento typ žloutenky, bývá odsouzen k doživotní dietě. Onemocnění má stejné příznaky jako u typu A. Proto v okamžiku, kdy se objeví, spěcháme ihned do nejbližší nemocnice.

■ Žloutenka typu C se šíří převážně krví. Příznaky bývají obvykle mírnější než u typu B, ale poškození organismu (hlavně jater) bývá závažnější.Toto onemocnění přechází až u 80 % nakažených do chronického stadia. Akutní onemocnění lze léčit, při chronickém může stav vyžadovat i transplantaci jater. Co to znamená? Doživotní dietu, zákaz větší fyzické námahy, žádný alkohol a permanentní únava.

Jak se bránit:

Nejúčinnější a nejjistější ochranou proti žloutence je očkování. Jednoduché řešení nabízí kombinovaná vakcína Twinrix účinná proti žloutenkám typu A i B a vakcína Havrix proti žloutence

Z cizí krve hrozí žloutenka.

typu A. Bližší informace vám podá praktický lékař nebo je najdete na: www.zloutenky.cz.

■ Žloutenky typu D a E jsou také infekčním onemocněním jater. Jejich výskyt je však u nás zanedbatelný. D se přenáší infikovanou krví, E zejména kontaminovanou vodou a potravinami.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama