Moje sladké tajemství

Zmatené signály těla: Co vám říkají?

Objevují se u vás podivné příznaky, o nichž nevíte, co znamenají? Zkusíme vám naznačit, o co asi jde!

Máte pravidelně chuť rozkousávat kousky ledu nebo téměř všechno nadměrně solíte? Může jít o něco vážnějšího než jen o podivný zvyk. Podívejte se, co některé signály vašeho těla mohou doopravdy znamenat.

Každému se občas stane, že si přeleží krk, bolí ho hlava, má nafouknuté břicho… Mnohdy stačí jednoduchý úkon, a zdravotní problém je vyřešen. Někdy nás tělo ale tímto způsobem upozorňuje na to, že se děje něco vážnějšího. Na některé signály se vyplatí dát si pozor.

Spíte dobře? Jestli ne, rychle s tím něco udělejte. Jde o vaše zdraví!

Zapomnětlivost a nízké libido

Lidé si tato znamení často zaměňují s depresí nebo vyčerpaností. Pokud máte akutní nedostatek energie, nechuť na intimnosti a často zapomínáte, může jít o problém s hormony štítné žlázy. Dalšími signály bývají také přibývání či ubývání na váze a pocit chladu.

Rohovatění kůže

Neignorujte a nepodceňujte kožní problémy. Pokud pokožka zhrubne a svědí, může jít o symptom vnitřních tělesných problémů nebo vnějších reakcí, jako jsou ekzémy nebo alergie. Pokud tento problém přetrvává, nebo se zhoršuje, měla byste se odhodlat jít na krevní testy.

Mravenčení v nohách

Když máte v nohách a chodidlech divné pocity jako mravenčení, svědění nebo nutkání k chození, může to být příznak syndromu neklidných nohou. Tato porucha je dlouhodobá a projevuje se zejména v noci, kdy chcete odpočívat, ale nedaří se vám to.

Změna rukopisu, čichu a snů

Každý už někdy v životě slyšel o Parkinsonově nemoci, ale ne všichni znají její příznaky. Třes, zhoršení pohybu, špatný spánek spojený s intenzivními sny a nočními můrami, poruchy řeči a rukopisu a ztráta čichu mohou poukazovat na tuto závažnou nemoc, kterou žádná z nás mít nechce.

Hněv a agrese
Nevysvětlitelné výbuchy hněvu nebo neustálý pocit zhnusení a opovrhování může být i známkou deprese, která se obvykle projevuje zejména ztrátou energie a úzkostí, ty může ale zastoupit i vnitřní či vnější agrese.

Příliš mnoho spánku

Poruchy nadměrného spaní, jako jsou hypersomnie či narkolepsie, nevyvolává obyčejná únava, ale autoimunitní porucha. Projevují se nutkavým usínáním nebo neschopností spontánně se vzbudit ani po vydatném spánku.

Chuť kousat led

Nejde jen o zvyk. Nutkání rozkousávat ledové kostky může vyvolávat nedostatek železa nebo anémie. Dejte si otestovat krev, aby lékaři zjistili, jestli vám není potřeba předepsat výživové doplňky. Pokud to bude váš doktor odkládat, nenechte se odbýt.

Chuť na sůl

Je v pořádku, pokud máte ráda jídlo osolené, ale když neovladatelně prahnete po slaných potravinách, zřejmě trpíte nedostatkem železa, anémií, dehydratací nebo předmenstruačním syndromem.

Neustálá žízeň

Někdy může tento příznak vyvolávat příliš slaná či kořeněná strava. Ale může jít i o cukrovku.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden